Yağlı Egzama (Seboreik Dermatit) Neden Olur?

Yağlı egzama, özellikle saçlı deride meydana gelmesine rağmen yağlı cilt üzerinde de kızarıklık ve kaşıntıya sebep olan bir cilt problemidir. Bulaşıcı olmayan yağlı egzama tıpta seboreik dermatit olarak bilinir ve kremlerle tedavisi mümkün olabilmektedir.

Yağlı Egzama Belirtileri
Başlangıç aşamasında ki seboreik dermatit problemi kişide kepek oluşumuna yol açmaktadır. Yaygın olarak saçlı deride görünerek kaşıntı oluşumuna yol açmaktadır. Aynı zamanda da cilt üzerinde pullanmalar oluşabilir.

İleri vak’alarda ise kızarıklık, kaşıntı ve cilt lekeleri gözlemlenir. Lekelerin boyutu genellikle bir kaç cm olmakla beraber tepesinde sarı kahverengi renkli kabuk olmaktadır.

Şiddetli seboreik dermatit probleminde meydana gelen lekelerin boyutu oldukça büyük olup bulunduğu organın tamamını kaplayacak düzeyde olabilir. Yaygın görülmeyen bir vak’adır.

Yağlı Egzamanın Sıkça Karşılaşıldığı Yerler
– Saçlı deri
– Alın
– Yüz (özellikle kaş çevresi ve burun kenarları, bıyık çevresi)
– Göğüs
– Koltuk altları
– Kasıklar
– Kulakların arkası veya içi

Yağlı Egzama Neden Olur?
Yağlı Cilt
Yağlı egzamanın nasıl ve neden dolayı ortaya çıktığı henüz bilimsel olarak bilinmemektedir. Fakat uzmanlar seboreik dermatit probleminde rol oynayan sebep olarak salgı bezleri ve yağ üretimi düşünülmektedir. Yağlı olan bir ciltte yağlı egzama probleminin oluşacağı üzerinde ortak bir düşünce vardır.

Bazı Hastalıklar
Yağlı egzama hastalarına bakıldığında farklı bir herhangi bir rahatsızlıklarıyla karşılaşılmamıştır.

Cilt Mantarları
Cilt mantarı sorunu olan kişilerde seboreik dermatit problemi riski de artış göstermektedir. Dolayısıyla mantar için kullanılan ilaçlar seboreik dermatit içinde başarılı olabilir.

[adinserter block=”1″]

Ailesel Yatkınlık
Ailesinde yağlı egzama veya sedef hastalığı bulunan kişilerde yaygın olarak görülmektedir.

Tetikleyici Etkenler
– Stres, depresyon
– Hamilelik, adet olma gibi hormon değişikliklerine yol açan durumlar
– Hastalıklar
– Ağır kimyasal içeren temizlik ürünleri-banyo ürünleri ile temas
– Kuru ve soğuk havaya maruz kalmak
– Bağışıklık sisteminin zayıflaması
– Obezite
– Kalp hastalıkları
– Cilt yaralanmaları

Yağlı Egzama Tedavisi
İlaç ve krem tedavisiyle genellikle iyileşen bir rahatsızlıktır. Aşağıda sıralanan yöntemleri uyguladığınızda büyük oranda düzelme sağlanabilir.

Yıkayın
Vak’anın meydana gelmiş olduğu bölgeyi günde iki kez mutlaka yıkayın. Bu doğrultuda fazla yağ ve ölü deri hücreleri uzaklaştırılarak cilt üzerinde meydana gelecek herhangi bir tıkanma ya da kabuk oluşumunun da önüne geçmiş olursunuz.

Çok Fazla Kimyasal İçermeyen Sabunlar Kullanın
Fazla kimyasal madde barındıran sabun ve şampuandan uzak durmanız önerilir. Özellikle göz çevrenizde yağlı egzama problemi mevcutsa bebek şampuanı kullanabilirsiniz. Aynı şekilde alkol içerikli ürünlerde kullanılmamalı lekelerin üzerine yağ içermeyen nemlendiriciler uygulanabilir.

seboderm şampuan

Medikal Şampuan Kullanmalısınız (Seboderm Önerilir)climbazol içerek tek şampuandır. Ayrıca climbazol’un yanı sıra içeriğinde bulunan zink pyrition ile başarısı ve etkinliği çokça artırılmıştır. Günlük kullanıma uygun olan ürün ayrıca çok hafif bir kokuya sahip olduğu gibi fazlaca köpürme özelliğine sahiptir. Bu da tüm saça kolayca uygulanabilirliğini artırmaktadır. Ayrıca içinde bulunan provitamin B5 sayesinde saçın kalitesinin artmasına yardımcı olarak kırılarak dökülmelere engel olmaktadır.

[adinserter block=”1″]

Seboderm hakkında ki daha detaylı bilgi için yanda ki linki takip edebilirsiniz https://www.sacproblemleri.com/seboderm-sampuan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.