Saçlar Neden Beyazlar?

İnsanlar yaşlandıkça cilt, tırnak, diş ve saçlarında çeşitli değişikler görülür. Gençken kahverengi, siyah, kızıl veya sarı olan saç telleri ilerleyen yaşla beraber hem incelebilir hem de orjinal renginden gri veya beyaza dönüşebilir. Bu oldukça normal bir durum olup tabiatın kanunudur.

Saçlı derinin kıl folikülleri vardır ve bunlar cilt hücrelerini oluşturan küçük keseciklerdir. Her bir saç kılı ayrı bir folikülden uzar. Saç kökleri melanin ismi verilen pigment hücrelerine sahiptir ve saça rengini bu pigmentler verir. Fakat zaman içerisinde saç kökü pigment kaybederek saçın beyazlamasına neden olabilir.

Genç Yaşta Saç Neden Beyazlar?
Saçları koyu renk olan insanların saçında meydana gelen beyazlıklar daha net bir şekilde fark edilir. Beyaz saç yaşlanmanın karakteristik bir özelliği olsa dahi her yaştan insanda görülebilir. Özellikle 18-20’li yaşlarda bazı ergenlerde bir veya daha fazla beyaz saç teli olduğu görülebilir.

Beyaz saçın yaygın nedenleri

1. Genetik
Anne, baba, dede veya ninelerinizin saçları erken yaşta beyazlamış ise siz de aynı genlere sahip olduğunuz için sizin de saçlarınızda da erken yaşta beyaz veya gri teller oluşması muhtemeldir.

Genetiğinizi değiştiremezsiniz fakat beyaz veya gri saç tellerinden hoşlanmıyorsanız saçlarınızı boyayarak renklendirebilirsiniz.

2. Stres
Her insan hayatında mutlaka stresli durumlar içine girebilir ve bu dönem uzun sürebilir. Kronik stres sonucunda aşağıda ki durumlar da söz konusu olabilmektedir.

– Uyku problemleri
– İştahsızlık
– Tansiyon
– Kaygı
– Saç problemleri

Stres bir çok soruna sebep olabildiği gibi saç tellerini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. 2013 yılında yapılan bir çalışmada stres ile farenin kıl foliküllerinde kök hücre tükenmesi arasında bir bağlantı olduğu bulunmuştur.

3. Otoimmün Hastalık
Bir otoimmün hastalığın meydana gelmesi ile birlikte saçlarda beyazlama oluşabilir. Vücudun başığıklık sisteminin herhangi bir sebeple kendi hücrelerine saldırması gibi durumlarda kıl köklerinde pigment kaybı yaşanarak saçlarda beyazlama görülebilir.

[adinserter block=”1″]

4. Tiroid bozukluğu
Tiroid veya hipertiroid gibi rahatsızlıklar söz konusu olan bir kişide meydana gelen hormonal değişiklikler beyaz tüylerin meydana gelmesinde rol oynayabilir. Tiroid boynumuzda bulunan kelebeğe benzer bir bezdir. Bu bez metabolizma gibi bir çok bedensel foksiyonun kontrolünün sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Tiroidin sağlığı saç renginde değişiklikler olmasına neden olabilir. Aşırı aktif çalışan veya yeteri kadar aktif olamayan tiroid vücudun gereğinden daha az melanin üretmesine sebebiyet verebilir.

5. B-12 vitamini eksikliği
B12 vitamini eksikliği erken yaşta saç beyazlamasına yol açan bir başka sebep olabilir. Vücutta oldukça önem teşkil eden B12 vitamini insana enerji verdiği gibi saçların sağlıklı büyümesine ve rengini almasına da yardımcı olur.

Saç hücreleri dahil olmak üzere vücudumuz sağlıklı kırmızı kan hücreleri için oksijen taşınmasına yardımcı olan B12 vitaminine gereksinim duyar. B12 eksikliğinde saç hücreleri de zayıflayabilir ve melanin üretimi de olumsuz yönde etkileneceği için saçlarda beyazlama meydana gelebilir.

6. Sigara içmek
Saçları beyazlamaya başlayan 107 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada 30’unun saçlarında ki grileşme ve beyazlaşmanın sigara ile bağlantısı olduğu görülmüştür.

Sigaranın vücutta bir çok problemi tetiklediği akciğer kanseri ve kalp hastalığı gibi rahatsızlıklara yol açtığı bilinmektedir. Bununla beraber sigara kan damarlarının daralmasına neden olarak kan akışını yavaşlatabilir ve bu doğrultuda saç folikülleri olumsuz etkilenerek saça rengini veremeyebilir.

Saçın Beyazlaması Önlenebilir mi?
Saç beyazlaşmasını durdurmak ve eski rengine kavuşturmak tamamen sebep ile bağlantılıdır. Eğer genetik faktörlerden dolayı beyazlar söz konusu ise maalesef yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Tek çözüm boya kullanarak beyazlar kamufle edilebilir.

Eğer beyazların daha farklı bir sağlık sorunundan dolayı ortaya çıktığını düşünüyorsanız doktora başvurarak altta herhangi bir farklı sorun olup olmadığını araştırmasını sağlayabilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konu ise sorunun tedavisini alabilir böylece pigmentlerin tekrar fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak bu kesin ve garanti şekilde saçlarınızın eski rengini alacağı anlamına gelmemektedir.

[adinserter block=”1″]

Yapılan bir çalışmaya göre eğer beyaz saçlarına neden olan problem tiroid bezlerinde meydana gelen bir sorunsa hormon tedavisi yapılarak eski pigmentlerinde tekrar doğru çalışması sağlanabilir. Ayrıca B12 vitamini eksikliği mevcutsa takviyelerle sorun ortadan kaldırılıp saç doğal rengini kazanabilir. Bunlar sadece birer olasılık olup kesin çözüm olacak anlamına gelmemektedir. Sigara veya stresten dolayı meydana gelen beyazlıklar için henüz yapılmış herhangi bir çalışma yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.