Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran, latincede Alopecia Areata olarak adlandırılan ve her ne kadar ismi saçkıran olsa da sakal, kaş, kirpik, bıyık gibi vücudun tüm kıllı bölgelerinde meydana gelebilen bir dökülme problemidir.

Herhangi bir belirtisi yoktur diyebiliriz ve aniden gelişerek bozuk para büyüklüğünde dökülmeye ya da dökülmelere neden olmaktadır. Her ne kadar fazla kişide görülmese de bazı kişilerin vücudunda ki tüm kılların dökülmesine de neden olabilmektedir.

Hastalığın oluşumunda rol oynayan sebeplere bakıldığında genetik, stres, bağışıklık sistemi ve sinirsel etkenler öngörülmektedir. Fakat bilimsel olarak oluşumunda rol oynayan sebeplere henüz net bir cevap bulunamamıştır. Bu konuda ki araştırmalar halen devam etmektedir.

Bir Bağışıklık Sistemi Hastalığıdır
Normal şartlarda vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi androjen, testesteron gibi hormonların uyguladığı baskı sonucunda agresifleşerek kendi hücrelerini yabancı madde olarak algılayarak bu hücrelere karşı saldırıya geçmektedir. Dolayısıyla bu saldırı sonucunda kıl köklerinin çevresinde mevcut olan lenfosit isminde ki hücreler koruma sağlamak için sitokin isminde ki kimyasalı salgılar ve dökülme oluşumuna sebep olurlar.

Saçkıran yaygın şekilde görülen bir rahatsızlıktır
Dünya üzerinde bakıldığında saçkıran yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Kadın, erkek, yaşlı, genç gibi herhangi bir ırk, cins veya yaş fark etmeksizin tüm insanların karşılaşabileceği bir sorun olup genellikle genç yaştaki insanlarda karşılaşılır. Dermatoloji uzmanlarına başvuran hastalara bakıldığında %60 civarı 20 yaş altındadır.

[adinserter block=”1″]

Saçkıran Bulaşıcı Değildir
Bir çok insan saçkıran problemini bulaşıcı sandığın bu hastalığa maruz kalan kişilerden ya da kuaförlerden uzak durmaya veya fazla titiz davranmaya çalışır. Bu davranış şekli oldukça yersizdir çünkü saçkıran toplumda sanıldığı gibi bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Gerilim, stres, üzüntü, ayrılıklar veya kazalardan dolayı yaşanan çöküntüler saçkıran oluşumunda rol oynayan tetikleyici faktörlerdir.

Saçkıran Sebepleri Nelerdir?
Ailesel yatkınlık, bağışık sistemi ve stres ya da benzeri duygusal çöküntüler hastalığın oluşumunda rol oynayan etkin faktörlerdir. Bu sebepleri aşağıda biraz daha detaylı olacak şekilde açıklayalım.

Genetik Faktörler
Uzmanlar saçkıran oluşumunda rol oynayan bir faktöründe ailesel yatkınlığın yani genetik durumların söz konusu olduğunu düşünmektedir. Ailesinden anne ya da babasında geçmişte saçkıran vak’ası görülmüş olan biri diğer insanlara göre daha fazla risk altındadır. Genlerinde saçkıran rahatsızlığı bulunan biri için stres, duygusal çöküntü, moral bozukluğu gibi durumlar tetikleyici olarak risk oluşturmaktadır.

Bağışıklık Sistemi
Yazımızın başından bu yana rahatsızlığın bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğuna çokça ele aldık ve bilgi verdik. Vücudun güvenlik görevlisi olan bağışıklık sistemi herhangi bir sebepten dolayı kendi kendine saldırıya geçtiğinde saç köklerinde bulunan hücrelerin zayıf düşmesine sebep olur. Dolayısıyla olumsuz etkilenen saç kökleri küçülerek saç üretiminin yavaşlamasına neden olur.

Sıkıntı ve stres
Kaza, ayrılık, matem, sıkıntı ve stres gibi insanların girdiği duygusal çöküntülerde bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine neden olarak saçkıran rahatsızlığını tetiklemektedir. Uzmanlar karşılaştıkları her vak’ada çoğunlukla kişinin stresli bir durumla karşı karşıya olduğunu gözlemlemiştir. Hatta tedavi olmak ve bu durumdan kurtulmak isteyen hastaların öncelikle stresli durumlarından uzaklaşmalarını önerirler.

Saçkırandan Kaynaklı Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?
Bu probleme maruz kalan hastalar saçlarının tekrar çıkmayacağından büyük endişe duyar ve uzmanlara bu soruyu yöneltirler ya da internet ortamında araştırırlar. Saçkıran hastalığı büyük oranda tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır fakat bu kişiden kişiye değişmektedir. Yani bu sorunun cevabı herhangi bir tedavi uygulanmadan ya da hasta muayene edilmeden net bir şekilde verilemez. Kişi öncelikle varsa içinde bulunduğu stresli durumdan ya da ortamdan uzaklaşmalı beraberinde doktoru tarafından reçete edilmiş tedaviye yönelik ilaçları veya evde uygulanabilecek yöntemleri kullanmalıdır.

Saçkıran Nasıl Geçer?
En çok yöneltilen sorulardan ve araştırılan konulardan en popüleri saçkıran nasıl geçer şeklindedir. Hastalığın büyük oranda tedavi edilebileceğinden bahsettik fakat yine hatırlatmak isteriz ki bu kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durum olduğu gibi en önemli etken hastanın tedavi olacağına inanması gerektiğidir.

Dökülmelerin meydana geldiği bölgeler tekrar eski halini alabilir fakat bir süre sonra tekrar yeni dökülmeler söz konusu olabildiği bir daha yaşam boyunca asla yeniden karşılaşılmayabilir. Bu konuda kimse kesin ve net bir karar veremeyecektir.

Öncelikle inanmanız gerekiyor
Kişi içinde bulunduğu stresli durumlardan uzaklaşarak mutlu olacağı ve sıkıntıya girmeyeceği ortamlarda bulunmalıdır. Örneğin sizi stresli duruma sokan bir işiniz varsa bu doğrultuda işinizi bile değiştirmeniz önerilebilir.

Saçlarınızın dökülmesine üzülüp kendinizi psikolojik olarak daha kötü bir ruh haline soktuğunuz taktirde tedavi de bir o kadar zorlaşacak ve belki de imkansız hale gelecektir. Dolayısıyla dökülmelerin başkaları tarafından görülmemesi ve sizin bu durumdan rahatsız olmamanız için şapka, bandana veya bere gibi bir aksesuarla kamufle etmeniz önerilir.

Sıkıntı ve stresi yendikten sonra ise muhtemelen bağışıklık sisteminiz eski gücünüze kavuşacak ve saçlarınız tekrar çıkmaya başlayacaktır. Fakat bu süreci hızlandırmak için mutlaka sarımsak tedavisi uygulayabilir ya da daha fazla hızlandırmak adına eczanelerden temin edilecek ilaçları deneyebilirsiniz.

Sarımsakla Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
Arkadaşlar bu konuda marketten yada pazardan alacağınız sarımsak gayet etkili olmaktadır. Dolayısıyla içeriğinde sarımsak bulunan bitkisel ürünleri satın alıp hem başarısız olmanıza hem de vakit kaybetmenize gerek yoktur. Çünkü bu tarz ürünlerin başarısı oldukça düşük olduğundan herhangi bir etki görmediğinizde moralinizin daha fazla bozulmasına ve böylece tedavinin de gecikmesine sebebiyet verebilirsiniz.

[adinserter block=”1″]

Öncelikle dediğimiz gibi pazar veya marketten sarımsak satın alın. Sarımsağın henüz taze olması başarıyı yükseltecektir. Çürük veya eskimiş sarımsak almaktan ve kullanmaktan kaçının. Edindiğiniz sarımsağın bir dişini ikiye bölün ve yarım diş sarımsağın kesilmiş kısmını dökülme ya da dökülmeler meydana gelen bölgelere sürün. Sürme işlemini cilt kızarmaya başlayana kadar devam ettirin, kızarıklığı gördüğünüz an sonlandırın. Sarımsağı cildinize temas ettirdiğinizde acı ve yanma hissedebilirsiniz bu gayet normal bir durumdur. Fakat yara oluşmasına neden olacak düzeyde uygulamamalısınız.

Kızarıklık geçtikçe tekrar sarımsak uygulanabilir. Bu işlem gün içinde ortalama 3-4 defa tekrar ettirilebilir. Fakat kızarıklığa dikkat edilmeli eğer geçmediyse tekrar uygulanmamalıdır. Aksi taktirde yara olmasına ve kabuk bağlamasına neden olabilirsiniz. Bu da burada iz kalmasına neden olabilmektedir.

Bu tedavide alacağınız cevap ortalama 3-4 ayı bulabilir. Dolayısıyla sabır ve azim çok önemlidir. Uygulamaya 4 ay kadar devam ettiğinizde az da olsa cevap alırsanız bırakılmadan devam edilmelidir.

SADBE Saçkıran İlacı Deneyebilirsiniz
SADBE, avrupa da kullanılmakta olan ve saçkıran sorunun başarı sağlayan bir maddenin ismidir. %98 oranında başarı sağlamaktadır. Bu 100 kişiden 98’inde etkili olduğu anlamına gelmektedir. Pahalı bir madde olduğundan dolayı ülkemizde konu hakkında tecrübesi olan eczaneler tarafından hazırlanabilen bir maddedir. Türkiye’de ki bir firma tarafından Roll-on şeklinde ilaç haline getirilerek satışa sunulmuştur. Türkiye’de tüm eczanelerde SADBE ismiyle bu ilacın temin edilmesi mümkün olabilmektedir. Ayrıca bu ürünün içerisinde saç dökülmesi olan yeri tahriş ederek uyarıcı etki sağlayan capsaicin maddesi de bulunmaktadır. Sarımsakta olduğu gibi can yakıcı bir özelliği olsa da etkisi bulunmaktadır.

3 Comments

Add a Comment
 1. derya

  Merhabalar para şeklinde dökülmeler için Sadbe roll-on kullandım çok başarılı hemen 1 ay içinde iyileşmeye başladı.Genel dökülme için vitamin değerlerime baktırdım D vitamini demir tedavisine başladım dökülmem azaldı.Kortizon iğnesi de vurdurdum hızlı sonuç aldım.Kalçadan da 1 tane vurdular ama çok gerekli değilse önermiyor doktorlar.Genel dökülme çok varsa PRP de uygulayabilirsiniz.Herkese acil şifalar

 2. bilinmeyen

  10.sınıfa gidiyorum . Bu hastalık benden saçlarımı aldığı gibi kirpiklerimi ve kaşlarımı da aldı. haplarla kortizon tedavisi görsem de sonuç değişmiyor . artık okula gitmek istemiyorum çünkü milletin bakışlarından ve konuşmalarından bıkmış ve hayata karşı bütün sevincimi yitirmiş durumdayım

  1. Yönetici

   Saçkıran oluşumunda rol oynayan en büyük etken stres ve benzeri durumlardır. Tedavisini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek içinde stres ya da benzeri faktörler ortadan kaldırılmalı motivasyon üst düzeyde olmalıdır. Çevrendekileri, derslerini ya da seni üzen her ne varsa bir kenara at ve moralini yüksek tut. Sadbe kullanmanı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.