Saç Nezlesi Neden Olur ve Tedavisi

Saç nezlesi çoğunlukla bayanlarda görülen, saçlı deride meydana gelen ve saç köklerinin iğne ucu gibi batması şeklinde belirtileri olan bir saç derisi problemidir. Bayanlarda fazla karşılaşılıyor olması saçlarının daha uzun ve sık olmasından kaynaklanmaktadır.

Saç Neslesi Neden Olur?

– Toplumda saç nezlesi olarak adlandırılan bu problem, saçlı deride kaşıntı, yanma ve iğne ucu batması gibi şikayetleri getirmektedir. Oluşumunda ki en temel sebeplerden biri kadınların saçlarını çok sıkı bağlamasıdır. Saçların sıkıca bağlanması saç köklerinin ve saç derisinin hava almasına engel olmakta ve böylece saç köklerinin zorlanmasına da olanak vermektedir. Dolayısıyla bu sebepten dolayı saç köklerinde oluşan zorlanma ile saç dökülmeleri oluşabilmektedir.

sac-nezlesi

– Diğer görülme sebeplerinden biri ise yıkanan saçın kurutulmamasıdır. Nasıl ki soğuk havalar da insanlar ıslak bir şekilde dışarı çıkar ya da yağmura yakalanma sebebiyle soğuk algınlığına maruz kalıyorsa, saçta aynı şekilde ıslak çıkıldığında nezle olabilmektedir. Soğuk hava ve rüzgara maruz kalabilen saçlar kaşıntı ve dökülme şikayetlerini ortaya çıkarabilmektedir.

[adinserter block=”1″]

– Aynı şekilde her gün saça fön ve aşırı jöle uygulanması da saç nezlesini ortaya çıkaran sebeplerdendir. Fön ile sıcak hava uygulanması saç köklerine ve saçlı deriye zarar vererek dengesinin bozulmasına neden olabilir. Köklere ve deriye çok yakın temas edecek şekilde sürülmekte olan jöle veya benzer kozmetik maddeler saç derisinin soğuk olmasını ve herhangi bir nedenden üşüyerek köklerin zarar görmesine neden olabilmektedir.

Saç Nezlesinin Belirtileri
Rapunzel veya prenses hastalığı ismi verilen saç nezlesinin en önemli belirtisi saçlı deri ve kıl köklerinde hissedilen ağrı ile yanmadır. Bu problemin anlaşılması ile gerekli önlem alınmadığı taktirde saç diplerinde yara ve dökülmeler meydana gelebilmektedir.

[adinserter block=”1″]

Saç Nezlesi Tedavisi
Kadınlarda sık görülmekte olan fakat tıpta bir hastalık olarak görülmeyen problemin günümüzde belli bir tedavisi bulunmamaktadır. Önlemek veya çözüme kavuşmak için sebep olan faktörleri ortadan kaldırmak ve tekrarlamaması için gereken önlemlerin alınması gerekmektedir. Gereken önlemleri aldığınızı fakat sorunun hala devam ettiğini düşünüyorsanız bir doktora danışabilirsiniz.

Engel olmak için yukarıda saydığımız faktörlere dikkat edilmeli ve gerekli özen gösterilmelidir. Saç ıslak bırakılmamalı mutlaka havlu ile kurutulmalıdır. Jöle ya da fön kullanımıyla meydana geliyorsa miktarı azaltılarak gerekli tedbirler alınabilmektedir.

2 Comments

Add a Comment
  1. Evinyurek

    Merhaba benim de saç diplerim yanma ağrı iğne batması oluyor Ne yapmam gerekir

    1. Uzman

      Sıcak uygulamalardan fön, aşırı sıcak su uzak durun, boya yaptırmayın, biotin tablet 5mg kullanın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.