Saç Neden Kepeklenir?

Kepek, kafa derinizde ki cildin dökülmesi ile belirginleşen genel bir kronik saç derisi durumudur. Bulaşıcı ya da herhangi bir ciddiyeti söz konusu değildir. Fakat kepekli saçlara sahip olan birinin tedavi olması onun için utanç verici olabileceğinden güç olabilir.

Kepeklenme kontrol edilebilir bir durumdur. Kepeklenme vakıalarının bazılarının temizliği için özel temizleyici ve günlük kullanılan şampuan kullanımı yeterlidir. Fakat ileri derecede ki kepeklenme sorununun yok edilmesi için dermatolojik şampuan kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kepeklenme Belirtileri
Çoğu genç ve yetişkin için kepeklenmeyi anlamak oldukça kolaydır. Kaşıntılı ve pullu kafa derisinin kaşınmasının yanı sıra kıyafetin omuzlarına dökülen beyaz ve yağlı görünüme sahip cilt parçalarına sebep olmaktadır. Kepek sorunu kışın artış göstermektedir. Bunun sebebi ise ısınmak için kullanılan ısıtma sistemlerinin deriyi kurutmasıdır. Yaz mevsiminde kepek problemi çoğunlukla düzelse de bazı kişilerin ki daha ciddi bir hal de alabilmektedir. Bu sorun tamamen kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Kepek İçin Ne Zaman ve Hangi Doktora Başvurulmalı?
Çoğu kepek problemi herhangi bir doktor müdahalesi gerektirmemektedir. Fakat kullandığınız kepek kremi ya da şampuanları sorununuzun düzelmesine yardımcı olmazsa kafa deriniz kızarık ve şişmiş ise mutlaka cilt konusunda uzmanlaşmış bir dermatologa başvurmanız gerekmektedir. Çünkü kepek dışında kepek benzeri seboreik dermatit ismi verilen yağlı egzama vakası söz konusu olabilir.

Kepeklenme Nedenleri?
Kepek oluşumunda bir çok neden bulunmaktadır. Bunları şu şekilde başlıklarla sıralayabiliriz.

Seboreik Dermatit: Türkçesi yağlı egzama olup kısaca tahriş olmuş yağlı cilt olarak özetlenebilir. Kepeklenmenin en sık nedeni budur. Yağlı egzama kaşlarınızı, burun kenarlarınızı, kulak sırtınızı, göğüs kemiğinizi, kasık ve koltuk altlarınızı etkileyebilmektedir.

[adinserter block=”1″]

Saçın Sık Sık Şampuanlanması: Saçın sok sık aralıklarla şampuanlanması saç derisinin kurumasına ve kepeklenmesine sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla bazı aralıklarda şampuan kullanmadan sadece su lile yıkanması fayda sağlamaktadır.

Mantar: Çoğu yetişkinin saç derisinde söz konusu olmaktadır. Bazı kişilerde bu mantarlar kafa derisini tahriş ettiği için daha fazla cilt hücresinin büyümesine neden olabilir. Cilt hücreleri ölür ve düşer. Dolayısıyla saçlarda ve elbiselerin omuzlarında ya da sırtında beyaz renkte görünürler.

Kuru Cilt: Kuru ciltte ki pullanmalar genellikle küçüktür ve diğer sebeplere göre daha az yağlıdır. Ayrıca bu tarz da ki durumlarda kızarıklık ya da iltihaplanma da söz konusu değildir. Saçta görüldüğü gibi bacaklarda, kollarda ve vücudun bir çok yerinde de görülmektedir.

Kontakt Dermatit: Bazen saç bakımı ürünlerine veya içinde bulunan bileşenlere karşı oluşan duyarlılıktan dolayı kafa derisinde pullanma, kızarıklık ve kaşıntı oluşabilir.

Kimler Kepeklenme Riski Altında?
Tüm insanlar hayatlarının bir döneminde kepeklenme sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Fakat bazı faktörler sizi daha hassas bir hale getirebilir Bu faktörleri sıralamak gerekirse:

[adinserter block=”1″]

Yaş: Genellikle gençlerde ve yetişkenlerde başlar. Orta yaşa kadar devam eder. Bu yaşlılarda kepeklenme sorununu olmadığı anlamına gelmez. Bazıları için ömür boyu sürecek bir sorundan ibaret olabilmektedir.

Erkek Olmak: Bakıldığında erkeklerin bu sorunla kadınlara nazaran çok daha fazla maruz kaldığı görülmüştür. Buna istinaden kepeklenmenin altında erkek hormonlarının rol oynadığı düşünülmektedir.

Bazı Hastalıklar: Net olmamasına rağmen Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıkları olan yetişkinlerde yağlı egzama ve kepek görülme olasılığı daha fazladır. Aynı zamanda HIV enfeksiyonu olan ve diğer sebeplerden dolayı bağışıklık sisteminde problem olan kişilerde de bu ihtimal oldukça fazladır.

Doktorunuzun çoğu zaman tanı koyması için dökülen saçlarınıza veya saç derinize bakması yeterli olacaktır.

[adinserter block=”1″]

KEPEK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kepek neredeyse her zaman kontrol altına alınabilecek bir sorundur. Fakat tedavi sırasında bir süre deneme / yanıma yapılması gerekebilir. Yağlı deri hücrelerinin oluşumunu azaltmak için yumuşak bir şampuan ile saçların yıkanması yardımcı olabilir.

Eğer normal günlük kullanılan şampuanlar başarısız olursa eczaneden satın alabileceğiniz dermatolojik bir şampuan kepeklerin ulaşmasında başarılı olabilirler. Fakat her kepek şampuanı arasında fark söz konusu olduğu için size uygun olanı bulana kadar tümünü denemeniz gerekebilir.

Kaşıntı, kızarıklık ya da yanma gibi beklenmeyen durumlar ile karşılaşıldığı taktirde şampuanınızı kullanmayı sona erdirin. Şayet döküntü ya da kurdeşen gibi alerjik reaksiyonlarla karşılaşılır ve nefes alış verişinde problem yaşanırsa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Kepek Tedavisi İçin Kullanılacak Şampuanlar
Eğer kafanızda mantar söz konusu ise, mantar öldürücü maddeler içeren şampuan kullanmanız gerekir. Bu maddeler Climbazol, Ketokonazol, İtrakonazol ve Zinc Pyrithione’dur. Ülkemizde ki kepek şampuanları çoğunlukla climbazol ve ketokonazol içeriklidir. Bu içeriğe sahip olan ürünleri kullanmadan önce bilmeniz gerekenler olduğu için içlerinde kullanım talimatları bulunmaktadır.

[adinserter block=”1″]

Ketokonazol ( Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekir)
Bu madde günlük kullanıma uygun değildir. Yani 10-15 günlük periyotlar ile kullanılması gerekir. Ülkemizde eczanelerde bulabileceğiniz bir çok ürünün içinde bu madde bulunmaktadır. Dolayısıyla kullanımına son derece dikkat etmek gerekir. Dilerseniz günlük olarak climbazol içerikli şampuan kullanarak 10-15 gün aralıklarla ketokonazol kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Climbazole
Kafada meydana gelen mantar sorununun çözümünde etkili olan diğer bir madde ise climbazole’dur. Pahalı olmasına rağmen üreticiler tarafından çok tercih edilmemektedir. Günlük kullanıma uygun olup Türkiye’de en etkin şekilde Seboderm Şampuan içinde bulunmaktadır. Bu ürünün ana maddesi olan climbazole’un yanı sıra mantar öldürücü özelliği olan diğer bir madde zinc pyrithione’de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.