Saç Kökleri Ölür mü?

Saç kökleri ölür mü sorusuna net bir cevap verecek olursak kesinlikle evet diyebiliriz. Hayatta nasıl ölen bir varlık geri gelmiyor ya da getirilemiyorsa üzülerek söylemeliyiz ki ölen saç kökleri de aynı şekilde ne yapılırsa yapılsın asla geri getirilemez.

Burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta dikkatli olmak ve köklerin öldüğü fark edildiğinde acil bir şekilde önlem alınması gerektiğini bilmektir. Yani buradan da anlaşılacağı gibi her ne kadar ölen kök geri getirilemiyor olsa da hala duran köklerin ölmesi önlenebilir. Sağlıklı bir insanın kafasında ortalama 150-200 bin civarında saç teli bulunmaktadır ve bu tellerin günde 100-200 adeti dökülür. Bu oranda ki dökülme gayet normaldir ve çoğunlukla kişi tarafından fark edilmemektedir. Fark edilse bile endişeye kapılmaya kesinlikle gerek yoktur. Çünkü bu dökülen kökler tekrar kendilerini yenileyerek daha kaliteli bir şekilde çıkar. Fakat kök ölümü gerçekleştiği taktirde maalesef yerine yenisi gelmez ve dökülen bu alan çıplak kalır. Tabiri caizse kişi kelleşmeye başlar.

sac-kokleri-olur-mu

Saç Kökü Neden Ölür?
Çoğu saç dökülmesi kadınlarda kansızlık, erkeklerde ise DHT hormonuna bağlı genetik sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Dökülme problemi köklerle ilgili değil, farklı sebeplerden dolayı meydana geldiyse saç tekrar eski halini alır, fakat köklerle ilgili ise az önce de dediğimiz üzere saçın yerini çıplaklık yani kellik alacaktır. Bunun dışında genetik nedenler ve demir eksikliğinden dolayı oluşan dökülmelerde de önlem alınması gerekir, alınmadığı taktirde saç kökleri ölecek ve dökülmeler artış gösterecektir.

[adinserter block=”1″]

Saç Kökleri Nasıl Güçlendirilir?
DHT ismi verilen hormon bir mikrop gibi tüm saç köklerine hasar vermektedir. Yapılması gereken işlem dökülmeleri durdurabilmek için tabi ki DHT’ye dur demektir. Kadınlarda ise sebep kansızlık ise kansızlığa sebep olan duruma karşı önlem alınmalıdır. Kansızlık genellikle demir eksikliğinden veya vücudun herhangi bir sebepten dolayı fazla kan kaybetmesi ya da kan üretememesinden dolayıdır. Bu sebeplerin önüne geçmek gayet kolaydır, önemli olan burada köklerin ölmeye başladığını ve bir garip olduğunun farkına varılmasıdır.

DHT Hormonunun Önüne Geçin
Erkeklerde %95, kadınlarda ise %50 oranında meydana gelen ırsi (genetik) saç dökülmesi DHT hormonunun saldırıya geçmesinden dolayıdır. Bilimsel çalışmalar doğrultusunda, aslında bir mikrop olan DHT’ye dur demek için 3 madde olduğu saptanmıştır. Bunlar procapil, finasterid ve minoxidil isminde ki maddelerdir. Dikkat ederseniz marka değil, maddedir. Yani sizin kullanmanız gereken ürünlerin içerisinde bu maddelerden biri mutlaka bulunması gerekir. Bunun için ülkemizde Hair Pharma güvencesiyle üretilmiş olan Hair Forte sprey bulunmaktadır ve son derece etkilidir. Bu ürün erkek ve kadın olmak üzere iki şekilde bulunmaktadır. Erkekler için olan hair forte %3, kadınlar için olsan hair forte ise %2 procapil içermektedir ve genetik saç dökülmesi sorununda başarılı ve etkilidir.

Kadınlar Kansızlık Sorununa Çözüm Bulmalıdır
Bilindiği gibi kadınlar her ayın belli zamanlarında regl yani adet görme durumuna maruz kalmaktadır. Bu durum bazen kansızlığa yol açabilmektedir. Çoğunlukla tüketilen gıdalarda demirin zayıf olması vücutta bulunan kan miktarının düşmesine sebep olmaktadır. Demir eksikliği baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk gibi durumların ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Bu şikayetlerin dışında konumuzdan da anlaşılacağı ve az önce bahsettiğimiz gibi saç dökülmesi sorunu meydana gelmektedir. Çünkü kansızlık ortaya çıktığında saç kökleri maalesef yeterli miktarda beslenemediğinden dökülmeye maruz kalmaktadır. Bu durumu erken fark ederek, gerekli önlemlerin alınması gerekir. Kansızlığın önüne geçmek ve kan oranını artırmak için yeşil yapraklı bitkiler, balık ve kan yapıcı ilaçlar kullanılabilir. Kansızlıktan dolayı ortaya çıkan dökülmeler de önlem almak için yine Hair Pharma güvencesiyle geliştirilmiş olan Xpecia Tablet kullanılabilir. Xpecia demir eksikliğini giderici maddeleri içermenin yanı sıra, saçların çıkmasını ve sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayıcı özellikleri bulunan biotin, isoflavon gibi maddeleri de içermektedir.

[adinserter block=”1″]

Saç Kökü Ölürse Ne Olur?
Yazımızın akışında bahsettiğimiz gibi ölen kökün yerine maalesef yenisi gelmez. Farkedilmediği ya da tedbir alınmadığı taktirde taktirde kök ölümü devam ederek durum kelleşmeye kadar gider.

Kök Ölümü Fazla Olup, Kellik Meydana Geldiğinde Tek Çözüm Saç Ekimidir
Saç dökülmesi meydana gelip, kelliğe maruz kalan kişilerin maalesef baş vuracakları tek çözüm yolu saç ekimi yaptırmaktır.

12 Comments

Add a Comment
 1. feyza

  merhaba saç tellerim o kadar ince ki bunun nedeni nedir? kansızlık tedavisi gördüm sürekli o düzeldi saç diplerimde seyrekleşme yok ama saç tellerim bebek saçı gibi ince bunun nedeni ve çözümü ne olabilir?

  1. Uzman

   Merhaba feyza
   Kansızlık veya troid düzensizliği nedeniyle olabilir. Muayene olmanızı ve HP biotin tablet 10 mg başlamanızı öneririm

 2. Sena

  Merhaba hocam benim saçlarım cok dökülüyor. Saçlarım ince telli. Sac diplerinde açılma var. Ailede de kellik var. Genetik olabilir mi? Hormonlarda da bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çok hizli uzuyor saçım. Yasım daha 22 psikolojim bozuldu. Böyle giderse kel kalcam. Ne yapmam gerekiyor? Hangi testleri yaptırmak gerekiyor?

  1. Uzman

   Kadınlarda genetik dökülme kadar sistemik hastalıklar nedeniyle de dökülme görülebilir. Kansızlık, Troid ve yumurtalık hastalıkları araştırılmalı, soruna göre tedavi düzenlenmesi. Beraberinde xpecia tablet başlamanın saçlarınızda daha kısa sürede kalite artışı sağlar, dökülmeye durdurur

 3. Hilal

  Mrb hocam benim bi komsumum kızı var benle yaşıt 21 yaşında saç köklerini yiyor nababiliriz

  1. Uzman

   Psikoterapi yada hipnoterapi yaptırmalı

 4. Merhaba. Benim saçımın önü 1 yıldır hiç uzamıyor . Uzaması için ne yapabilirim bu arada kıvırcık saclıyım

  1. Uzman

   1 yıldır uzamaması genetik dökülmenin başlamış olabileceğini düşündürüyor,saçınızda seyrelme varsa ve kıllar incelmişse bir dermatologa görünmelisiniz.

 5. Didem

  Hocam benim saclarim rofleden dolayi yandi kotu goruntuyu kamufle etmek icin keratinle duzlestirme yaptirdim saclarim cok dokuluyor acilmalar meydana geldi bu iki islemdede sac derime kimyasal surulmedi 1 2 cm alttan yapildi yinede cok dokuluyor kan degerlerimle ve hormonlarimla alakali hcbir sikinti yok sac koklerim olmus olabilirmi nasil anlariz bu durumu kalici kellik yasamaktan cok korkuyorum xpecia tablet cinko ilaci bemiks tablet alopecia sampuan ve bepanten bemix evigenden olusan bi eczane karisimi kullaniyorum bunlar etkili olurmu

  1. Uzman

   hem kimyasallar hem de ısı,kıl boyunca ilerleyerek kökü de etkiler. Xpecia tabletin yanısıra Hairforte spreyde kullanmanızı öneririm. Eğer kökler travmatize olmadıysa tekrar çıkacaktır.

 6. Kenan

  Merhaba hocam
  Duştayken saçım dökülüyor ve dökülen saçlaron kökleri duruyor kellilkmi başlıyor yoksa kökler tekrardan çıkarmı

  1. Uzman

   Saç yoğunluğunuzu siz değerlendirebilirsiniz. Günlük 100-150 köke kadar dökülme normaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.