Saç Ekiminden Sonra Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi ciddiyet arz eden bir işlemdir. Operasyon yaptıracak insanlar uzun süre boyunca ekim yaptıracağı doğru kişiyi veya kliniği bulmak için çaba sarfeder. Pahalı bir işlem olması, boşuna masraf edilmemesi için kişiyi bu arayışlara sokmaktadır.

Kişilerin saç ekim merkezlerini araştırması kadar ciddi bir konu vardır. Bu konu saç ekimi sonrasında ki yıkama işleminin nasıl yapılacağıdır. Çünkü yıkama sırasında ekilen köklere zarar gelebileceğinden insanlar tedirgin olmaktadırlar.

Bir çok ekim merkezi veya klinik hastalarına operasyon ardından detaylı bilgi verirken, bir çok uzman yetersiz kalabilmektedir.

Yıkama işlemi operasyonun üzerinden 48 saat geçtikten sonra yapılmalıdır. Bu yıkama işlemi sırasında normal alınan duşlar gibi tazyikli su değil, tabir-i caizse durgun su ile olmalıdır. Tazyikli su kullanıldığında basınçla ekilen saç kökleri zarar görebilmektedir.

sac-ekimi-sonrasi-ilk-yikama

Şampuan kullanılabilir fakat kafada köpürtülmemelidir. Şampuan ele alınarak elde köpürtüldükten sonra saça yavaşça uygulanabilir. Saçta 2-3 dakika bekletilen köpük yine durgun suyla durulanabilir.. Eğer kafada köpük kalıyorsa parmak uçlarıyla nazik hareketlerle arındırılabilir.

Kurulama işleminde de oldukça nazik davranılması gerekmektedir. Saçın kendi kendine kurumasını beklemek doğru bir yaklaşımdır. Çünkü saç köklerinin zarar görmesine yönelik herhangi bir risk ya da tehlike içermemektedir.

Kurulama işlemi için havlu da tercih edilebilir fakat son derece dikkatli olunmalıdır. Havluyla başı sarıp sürterek değil, havluyu ele alıp küçük dokunuşlarla sürtmeden kurulanmalıdır.

Kafaya herhangi bir cilt nemlendirici losyon sürülmemesi gerekir. Bazı tedavi merkezleri ya da hekimler tarafından uygulanması istenilse bile yanlış bir işlemdir. Çünkü nemlendirici başta iltihaplanma ve mikrop oluşma riskini artırabilmektedir.

Ayrıca piyasada saç ekimi sonrası yıkama sırasında kullanılacak ürünler bulunmaktadır. Bunlardan biri de Türkiye’nin saç uzmanı sloganıyla 10 yılı aşkın süredir hizmet veren Hair Pharma güvencesiyle geliştirilmiş PostOp isminde ki üründür.

Saç ekimi sonrası temizlik seti olan PostOp iki üründen meydana gelir. Bunlardan biri jel, biriyse hazır köpürtülmüş şampuandır.

Duştan önce içerisinde ki jel saç ekilen bölgeye 2-3mm kalınlığında uygulanarak 15 dk bekletilmeli, sonrasında durgun su ile durulanmalıdır. Ardından hazır köpürtülmüş olan şampuan uygulanarak 1-2 dakika sonrasında saçtan yine durgun su ile arındırılabilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.