Saç Ekimi Sonrası Sizi Bekleyen 7 Durum

Estetik görünümün en önemli parçalarından olan saç dökülmesinin maalesef tedavisi yok. Genetik yapı, stres, hormonsal bozukluklar, hastalıklar ve ilaç kullanımı, çevresel faktörler gibi birçok sebep saç köklerinin ölmesine neden oluyor. Dökülen saçların yerine yenileri çıkmadığı için bölgesel saç seyrelmeleri ve ilerleyen dönemlerde de kellik oluşumu görülüyor. Kendini estetik olarak yetersiz hisseden birçok kişi sosyal hayatına adapte olamıyor ve çeşitli psikolojik rahatsızlıklar yaşayabiliyor.

Saç dökülmesinden rahatsız olan birçok kişi saç ekimi yaptırmayı tercih ediyor. Saç ekimi işleminde istenilen bölgeye çok sayıda greft ekilebilmesi ve ekilen saç köklerinin ömür boyu kalıcı olması saç ekimi operasyonlarını en etkili çözüm haline getirmiş durumda. Kısa süre içerisinde, herhangi bir iz kalmadan, doğal görünümlü saçlara kavuşma saç ekimi operasyonları ile gerçekleşebiliyor. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin yapılabilen saç ekimi sonrasında sizi bekleyen 7 durumu derledik.

Saç Ekiminden Hemen Sonra

Saç ekimi sonrasında, yeni ekim yapılan bölge çok hassas olacağından, ekim sonrasında ilk 3 gün evde istirahat etmelisiniz. İşlem sonrasında ilk yıkama işlemi 3. günde yapılmalı. İlk yıkama işlemi için saç ekimi yaptırdığınız hastaneye gidebilir ya da doktorunuzun tarif ettiği şekilde evde kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz. Saç ekimi sonrası ilk hafta sigara, alkol ve kafein tüketmemelisiniz. Saç ekimi sonrası ilk iki haftada ise mutlaka şapka takılmalı ve saça zarar verebilecek güneş ışınları, toz ve yağmur gibi dış etmenler önlenmelidir.

Hassasiyet

Saç ekimi sonrasında ilk 15 gün boyunca hem donör bölgede hem de ekim bölgesinde hassasiyet ve kızarıklık oluşur. Özellikle bu 15 günlük saç ekimi sonrası süreci içerisinde, baş bölgesine gelecek darbelere karşı dikkatli olunmalıdır.

•Kabuklanmalar

Saç ekimi operasyonu sırasında hem greftlerin alındığı donör bölgede hem de nakil yapılacak ekim bölgesinde işlem yapılıyor. Saç ekimi sırasında ekilen greftlerin alınması için özel mikromotor cihazlar kullanılıyor. Alınan bu greftler özel ekim aletleri ile teker teker naklediliyor. Bu işlem sırasında hem donör bölge hem de ekim bölgesinde gözenekler açılıyor. Açılan bu gözeneklerde kızarıklık ve kabuk oluşumu görülüyor. Oluşan bu kabuklanmalar, saç ekimi operasyonundan sonra yaklaşık 15 gün içerisinde dökülüyor.

Ekim bölgesinde oluşan kabuklanmalar kendiliğinden dökülmezse, 15. günün sonunda müdahale edebilirsiniz. Saç ekimi yaptırdığınız plastik cerrah operasyon sonrasında özel bir losyon verecektir. Doktorunuzun verdiği bu losyonu ekim yapılan ve kabuklanmaların görüldüğü bütün bölgelere uygulayın. Losyonu yaklaşık 1 saat beklettikten sonra, parmak uçlarınız ile kabuklanmaları iteleyin. Ekim yapılan bölgeye parmak uçlarınız ile baskı uygulamaktan kaçınmayın. Saç ekilen yerlere masaj yapmak, saç derisindeki kan dolaşımını arttıracaktır. Bu sayede yeni ekilen saçlarınız çok daha hızlı ve gür çıkacak.

•Şok Dökülme Evresi

Saç ekimi sonrasında 15. günden itibaren “Şok Dökülme Evresi” başlar. Şok dökülme evresinde ekilen saçların döküldüğü düşünülür, ancak bu doğru değildir. Bu evre ekilen saçların çıkacağı yeni yerlerin belirlenmesi için gereklidir. Şok dökülme evresinde yaşanan saç dökülmesi 2. aydan itibaren azalmaya başlayacak, 3. ayın başında da tamamen bitmiş olacaktır. Yeni ekilen saçlar ise şok dökülme evresinin geçmesi ile birlikte, 3. aydan itibaren çıkmaya başlayacaktır.

•Saçların Çıkışı

Saç ekimi sonrası, ekilen saçların çıkması için en az 3 ay beklemeniz gerekiyor. Saç ekiminden sonra ilk olarak kabuk oluşumu göreceksiniz. Oluşan bu kabuklar, saç ekiminden sonra yaklaşık 2 hafta içerisinde geçer. Daha sonra ikinci aşama olarak “Şok Dökülme Evresi” başlar. Şok dökülme evresi, saç ekimi sonrası 2. hafta ile 2. ay arasında sürer. Dökülme evresi tamamlandıktan sonra 3. aydan itibaren ekilen saçlar çıkmaya başlar. İlk çıkan saçlar seyrek görünümlü ve ince tellidir. Ancak 6. aydan itibaren saçların gürleştiğini ve 1 senenin sonunda ise ekilen saçların tamamının çıktığını göreceksiniz. Saç ekimi üzerinden 1 sene geçtikten sonra çıkan saçlarınız doğal görünümlü, gür ve sağlıklı olacaktır.

•Saç Bakımı

Saç ekimi sonrası özel bir bakıma gerek yoktur. Saç ekim sonrası ilk 2 hafta baş bölgesine dikkat ederken, saç derisine yapabileceğiniz darbelerden kaçının. Terlemeyi silme ve duştan sonra başı kurulama aşamasında tampon hareketler yaparak, sert darbelerden kaçının. Saç ekimi sonrasında yaptıracağınız birkaç seans PRP işlemi ile de ektirdiğiniz saçların kalıcılığını ömür boyu garantileyebilirsiniz.

•PRP tedavisi

Saç ekimi sonrasında yaptıracağınız PRP tedavisi ile ekilen saçlarınız kısa sürede gür ve doğal görünümlü bir biçimde çıkacaktır. PRP tedavisi birden fazla seans şeklinde yaptırılmalıdır. PRP işleminde kişinin kendi kanı alınır. Alınan bu kan laboratuvar ortamında özel cihazlar ile kök hücrelerine ayrıştırılır. Ayrıştırılan bu kök hücrelerde cilt için faydalı vitaminlerin bulunduğu plazma, saç köklerine enjekte edilir. Bu sayede saç köklerindeki kan dolaşımı arttırılır. Saçın ihtiyacı olan gerekli vitamin, mineral, aminoasit, demir ve çinkonun enjekte edilmesi ile saç kökleri keratin üretimi yapabilir. PRP tedavisi uygulaması kişinin kendi kanından elde edilen kök hücreler ile gerçekleştirildiği için, herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz.

Kaynak: https://estecenter.com/sac-ekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.