Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Markaları

Saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya olan insanlar ilk olarak çözümü şampuanlarda ararlar. Fakat bu yaygın davranış ne kadar doğru? Şampuanlar saç dökülmesini engelleyebilecek üstünlükte mi? Bu yazımızda şampuanın dökülmelere karşı olan etkisi hakkında detaylı bilgilere yer verelim.

Tıpta Alopecia olarak isimlendirilen saç dökülmesi sorunu tüm dünyada 16 yaşından sonra yaygın bir şekilde karşılaşılan saç problemlerindendir. Öyle ki küçük bir araştırma yapmaya kalksanız neredeyse tüm forum ya da sosyal medya üzerinden saçları dökülen ve ne yapması gerektiğini araştıran yüz binlerce insan görebilirsiniz. Bu araştırmaların haklılık payı oldukça fazladır fakat burada bilinmesi gereken bir nokta söz konusudur. Her saç dökülmesinin kaynağı aynı değildir. Çünkü dökülme çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bu da demektir ki örneğin bir kişinin dökülmeleri şampuan ile durdu diye herkese aynı şampuan etkili olacak anlamını taşımaz. Saç dökülmeleri kansızlık, genetik faktörler, guatr, ilaç kullanımı, bağışıklık sisteminin bozulmasından dolayı meydana gelebilir. Dolayısıyla az önce de belirtildiği üzere herkesin dökülme problemi aynı olmayacağından çözümü de aynı olamaz. İlk olarak dökülmenin sebebi tespit edilerek sonrasında uygun tedavi uygulanmalıdır. Forum ya da diğer web sitelerinden alınan bilgiler doğrultusunda girişilen yanlış uygulamalar sorunun büyümesine ve içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

Saç Dökülmesi Tedavi Edilmelidir
Saç dökülmesi doğru zamanda doğru hamleler yapıldığı taktirde önüne geçilebilir bir hastalıktır. Fakat bir çok kişi saçının dökülmesine doğal bir şey gibi bakarak bizim ailemizden gelen bir sorun benim de dökülmesi normal gözüyle bakmaktadır. Bir çok kişi de bunun tam aksine aşırı derecede kafaya takarak umutsuzluğa kapılır ve psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenir. Oysa ki doğru araştırmaları yapıp, doktora zamanında başvurulsa dökülmeler mutlaka önlenebilir.

[adinserter block=”1″]

Şampuan Saç Dökülmesine Engel Olamaz!
Yazımızın akışında saç dökülmesinin çeşitli sebeplerinden bahsettik. Şampuan maalesef saç dökülmelerine karşı herhangi bir koruma sağlayamaz. Buna örnek vermek gerekirse sizin saçlarınız guatr ya da kansızlık gibi rahatsızlıklardan dolayı dökülüyorsa dökülmelerin durması için bu rahatsızlıklara karşı önlem alınmalıdır. Kansızlığı olan birine şampuan asla engel olamayacaktır. Çünkü bu rahatsızlığın sebebi vücutta ki demir eksikliğinden kaynaklıdır. Yani kullandığınız ya da kullanacağınız şampuan kansızlık sorununuzu tedavi edemeyecek dolayısıyla dökülmelere de engel olamayacaktır.

Saç Dökülmesi Tipini / Sebebini Mutlaka Öğrenmeli ve Buna Göre Önlem Almalısınız
Buraya kadar anlattığımız yazımızda sizleri bilinçlendirmek ve saç dökülmesi için yapmanız gerekenleri aktarmaya çalıştık. Çünkü bir çok kaynak saçlarınızın dökülmelerini durduracağına dair ilaç reklam yapmakta ve maalesef sizin bu zaafınızdan yararlanmak istemektedir. Bu tarz reklamlarda pazarlanan ürünlerin sloganlarında saç dökülmesine kesin çözüm, dökülmeler dursun tarzında sözler bulunsa da maalesef hiç kimse sizin saçınızın analizini veya gereken testleri yapmadan dökülmelerin sebebini bilemez.

Cildiye Bölümüne Başvurabilirsiniz
Gerçek sebebi ve yapılması gerekenleri öğrenmek için dermatoloji yani cildiye bölümüne başvurmalı veya bazı eczanelerde belli zamanlarda yapılan saç analizi uygulamasına katılmak gerekmektedir.

Saç Analizi Yaptırabilirsiniz
Özellikle bu uygulama Türkiye’nin saç uzmanı sloganı ile yola çıkmış olan ve sadece saç problemlerine karşı ürünlerin üretilmesinde rol oynayan Hair Pharma tarafından yapılmaktadır. Türkiye’nin bir çok bölgesinde çeşitli eczanelerde belli zamanlarda saç analizi yapan saç uzmanları sizin saç kaliteniz ve dökülme sebebi hakkında detaylı bilgi sunmaktadır.

Şampuan Saç Dökülmesini Önler mi?
Bu sorunun cevabını da vermiş olduk. Farklı sorunlardan kaynaklı meydana gelen dökülmeleri şampuan maalesef engelleyemez. Fakat kırılarak dökülmelerde bazı şampuanlar etkili olabilir. Bu sorun içinde medikal şampuanlar kullanılması gerekmektedir. Aslında kırılarak dökülme son derece yanlış bir tabirdir. Burada dökülme değil kırılma söz konusudur. Doğru şampuan kullanıldığı taktirde ise kırılan telin yerine yenisi gelecektir.

[adinserter block=”1″]

Biotin İçerikli Şampuan Tercih Edilmelidir
Şampuanların bir kısmı temizleyici bir kısmı ise saçların onarımı için kullanılabilen ürünlerdir. Bunlar normal ve medikal olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Eczanelerde satılan medikal şampuanların bazıları bilimsel ürünler içermektedir. Bu bilimsel maddelerden biri de özellikle tırnak ve saç sağlığında büyük rol oynayan vitaminlerden biri olan biotin yani B7 vitaminidir. Bu vitamin saç ve tırnak kalitesini büyük ölçüde artıran özelliktedir. Bu madde şampuan dışında tablet, kapsül, sprey ve şurup formlarında da bulunabilir.

Sawpoo Şampuan
Kuru, mat, donuk ve sağlıksız saçlara sahipseniz yine Hair Pharma firmasına ait olan Sawpoo Şampuan kullanmanız önerilmektedir. İçeriğinde bulunan saw palmetto ve biotin sayesinde saçlarınızı onaracak ve ciddi anlamda bakım sağlayacaktır.

Şampuan Dışında Badem ve Argan Yağıda Saç Kalitenizi Artırabilir
Saçlarınızda fark edilen kalite kaybına ve kırılarak dökülmelere karşı argan ve badem yağı tercih edebilirsiniz. Bu yağlar ile saçlarınızın yumuşamasına ve tekrar eski nemli haline dönmesine yardımcı olabilirsiniz. Diğer bir yandan saçınıza süreceğiniz limon da parlaklığını kazanmasında etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.