Saç Dökülmesi Önlenir mi?

Dünya üzerinde erkek nüfusunun %25’i kısmi saç dökülmesi ya da kellik problemine maruz kalmaktadır. Çeşitli yaşlarda meydana gelen bu dökülmeler kimi zaman 18 yaşında ki gençte bile görülebilir.

İnsanlar saç dökülmesini engellenemeyen bir problem sandıkları içinde maalesef bu soruna boyun eğerek kaderlerine mahkum olmaktadır. Son derece yanlış bir hareket olup saç dökülmesinin tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğu bilinmeli ve unutulmamalıdır.

Saç Dökülmesi Neden Olur?
Evet saç dökülmesi tedavi edilebilir bir sorun dedik ama burada önemli olan ilk olarak dökülmenin neden meydana geldiğinin teşhis edilmesi gerekir. Bu konu da ayrıntılı bilgi edinmek için BURADAKİ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?
Erkeklerin saçlarında meydana gelen dökülmenin tek sebebi ailesel yatkınlık yani genetik faktörlerdir. Bu sebepten meydana gelen dökülmelerin çözümü de elbette mümkündür.

[adinserter block=”1″]

Biotin Kullanılarak Saç Kalitesi Artırılabilir
Genetik sebeplerden dolayı meydana gelen saç dökülmesi birden bire oraya çıkan bir durum değildir. Örneğin; gece uykuya yatan biri sabah kalktığında kel olduğunu görmez. Dökülmeler yavaş yavaş başlar ve kişiye anlaşılır düzeyde belirtiler verir. Bu belirtiler önlem alınması gerektiğinin sinyallerini vermektedir. 15-20 yaşlarında ki genç insanların saçlarında kalite kaybı söz konusu olur beraberinde matlaşma, incelme ve şekil almama problemleri gelmektedir.

Bu olumsuz durumlar kişi tarafından gözlemlendiğinde biotin yani B7 kullanımına başlanmalı ve saça tekrar eski kalitesini kazanması için takviye sağlanmalıdır. Biotin hem tüketilen gıdalar ile birlikte hem de ağızdan alınan formlar şeklinde alınabilen bir vitamindir. Biotin bazı ülkelerde H vitamini olarak adlandırılırken bazı ülkelerde B7 olarak ifade edilmektedir. Biotin vitamini yapıları birbirine benzeyen saç ve tırnak yapısı için oldukça önemlidir.

Doktorunuz saçınızı muayene ettiğinde ne kadar biotine ihtiyacınız olduğunu ve günlük kaç mg kullanmanız gerektiği hakkında size detaylı bilgi verecektir. Biotin ile herhangi bir olumlu sonuç alınamazsa dökülmeye neden olan DHT hormonunu baskılayıcı özellikte ki tedaviler tercih edilmelidir.

Erkeklerde görülen saç dökülmesinin tek sebebi genetik demiştik. Genetik saç dökülmesinde rol oynayan neden ise DHT hormonudur. DHT hormonu ırsi sebeplerle aile bireylerinden size de geçiş yapmaktadır. 15-20’li yaşlarda görülen kalite kaybı ile DHT hormonu (bir nevi mikrop) saç köklerine zarar vermektedir. Bu değişimleri fark ederek gereken önlemleri aldığınız taktirde dökülmeleri engelleyebilirsiniz. Önemsemez ve kabullenirseniz üzülerek söylemek gerekir ki hayatınızın geri kalan kısmını kel bir insan olarak geçirirsiniz.

Procapil: DHT hormonunun bir mikrop olduğunu ve saç köklerine karşı saldırı düzenlediğinden bahsettik. Procapil de bu saldırıya karşı savunma yapmak için geliştirilmiş olan maddelerden biridir. Saç dökülmesini önlemek amacıyla geliştirilmiş olan tablet ve spreylerde %2-5 oranında bulunmaktadır. Dökülmeye karşı engelleyici özelliği olan ürünlerin içerisinde ki en etkili ve başarı madde kesinlikle procapil olup, %98 oranında başarı sağlamaktadır.

Bu madde ülkemizde ilk defa Hair Forte isminde ki sprey de kullanılmış olup Hair Forte Erkek isminde çıkarılan ürünün içinde %3 oranında bulunmaktadır. Bir diğer ürün Hair Forte Kadın isminde ki üründe kadınlarda meydana gelen erkek tipi saç dökülmesine karşı geliştirilmiş olup %2 procapil içermektedir.

Minoxidil & Finasterid: DHT baskılayıcı özelliği bulunan ve bilimsel olarak kanıtlanmış olan maddelerdir. %70-75 oranında engelleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda öncelikle procapil maddesi içeren ürünlerin kullanılması önerilmektedir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
Erkeklerde saç dökülmesi probleminin sadece genetik sebeplerden dolayı meydana geldiğini anlatmıştık. Kadınlarda ortaya çıkan saç dökülmesi ise tek bir sebepten dolayı değildir. Genetik faktörler, demir eksikliği, hamilelik ve menopoz gibi hormon değişiklikleri kadınlarda dökülme sorununa neden olabilir.

Kadınlarda ortaya çıkan saç dökülmelerinin %50’si genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde olduğu gibi DHT kadınların saçlarında da dökülmelere neden olmaktadır. Bu durumda daha önce bahsettiğimiz gibi %2 procapil içeren Hair Forte Kadın maddesi tercih edilebilir. Uzmanlar bu ürünün yanında biotin takviyesi alınması da önermektedir.

[adinserter block=”1″]

Kansızlık Sebebiyle Meydana Gelen Saç Dökülmesinin Tedavisi (Cerrahi Müdahale)
Kansızlık ciddi anlamda önemli ve tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Özellikle kadınlarda görülen kansızlık 20’li yaşlardan itibaren yorgunluk ve halsizlik şeklinde ki şikayetlere neden olmaktadır. Bunun nedeni tamamen demir eksikliğinden kaynaklıdır.

Kansızlığın meydana gelmesinde rol oynayan en önemli sebep kadınların özel günlerinde gördükleri regl yani adet kanamalarıdır. Bu doğrultuda kansızlık söz konusu olduğunda baş dönmesi, halsizlik, keyifsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlerle beraber saç kökleri de yeterince beslenememekte ve dökülmelere neden olmaktadır. Bu şikayetler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalı kan değeri ölçümü yaptırılmalı ve kansızlık mevcutsa doktor tavsiyesinde kan artışını sağlayacak ilaçlar alınmalıdır. Eğer kansızlık normalden daha fazla düzeydeyse doktorunuz bir kaç ünite kan takviyesi yapmayı tercih edebilir.

Ayrıca kansızlık sorununun önüne geçmek için koyu yeşil renkte ki sebzeler bolca tüketilmelidir. Bu sorunun önüne geçildiği taktirde kökler tekrar besleneceği için saçlar çıkmaya başlayacaktır. Bu durumda 2-5mg biotin kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilecektir.

Gebelik Döneminde Saç Dökülmesi
Hamilelik zamanında kadınların hormon dengesi bozulur ve saçlarda dökülme görülebilir. Böyle bir durumda vitamin ya da ilaç yerine biotin içeren gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Doğum sonrasında ise hormon dengesi düzelip eski halini alarak saçlar da tekrar çıkacak ve eski sağlıklı şekline geri dönecektir.

Menopoz Döneminde Saç Dökülmesi
Kadınlar menopoz dönemine birbirinden farklı yaşlarda girebilirler. Menopoz dönemine giren kadınların hamile kalma ve doğurma yetileri maalesef sona ermektedir. Bununla beraber ateş basması ile terleme problemleri öne çıkar. Bunun dışında menopoz döneminde ki kadınlarda hamilelikte olduğu gibi hormon dengesizliği oluşur. Östrojen ismi verilen hormonun artırılması için isoflavon isminde ki madde kullanılmalıdır. Bunun için ülkemizde geliştirilmekte olan Menopecia Tablet kullanılabilir. Menopecia, menopoz döneminde saç dökülmesi ile karşılaşan kadınlara çözüm olması için geliştirilmiş olup etkili ve başarılı bir üründür. Uzman doktorların tavsiyesi doğrultusunda kullanılması gerekmektedir.

[adinserter block=”1″]

Diğer Saç Dökülmesi Sebepleri

Saçkıran
Tıpta alopesi areata (alopecia areata) olarak adlandırılan saçkıran, dünya üzerinde bir çok insanın maruz kaldığı problemlerden biridir ve dökülmelere neden olmaktadır. Özellikle çocuk ve gençleri olumsuz şekilde etkisi altına alan bu sorun saç dışında sakal, bıyık ve kaş gibi vücudun diğer kıl bulunan tüm bölgelerinde meydana gelebilmektedir. Meydana gelmesinde rol oynayan sen büyük sebep net olarak bilinmese de ortak görüşler üzüntü, stres, sıkıntı gibi duygusal çöküntüler doğrultusunda bağışıklık sisteminin kendi kendine savaş açmasından kaynaklıdır.

Saçkırandan dolayı meydana gelen dökülmeler bozuk para büyüklüğünde tek bir yerde olabileceği gibi birden fazla yerde de meydana gelebilmektedir. Bu sorunun tedavisinde öncelikle sarımsak tedavisi denenmeli eğer olumlu bir cevap alınamadıysa kortizon enjeksiyonu alınmalı veya sadbe kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.