Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Önceki yazılarımızda saç dökülmesi hakkında bir çok konuyu ele aldık. Bu konumuzda da saç dökülmesi olup olmadığını anlayabilmek adına dikkat edilmesi gereken faktörleri belirteceğiz.

Kalitesiz ve dökülmeye maruz kalan bir kişide bile 80-100 bin saç teli bulunmaktadır. Öyle ki her insanın saçından günlük 100-150 adet saç teli düşmektedir. Bu gayet normaldir fakat sayı arttığında maalesef yolunda gitmeyen bir şey var anlamına gelmektedir. Nasıl ki vücudumuzun herhangi bir bölgesinde ağrılar meydana geldiğinde müdahaleler de bulunuyorsak, saç dökülmesi sorunu far kedildiğinde de aynı özen gösterilmelidir.

Şakaklarda Geri Çekilme Meydana Gelir

Erkeklerde meydana gelen saç dökülmesi çoğunlukla iki noktada görülür. Bunlar başın tepe noktası ve alnın her iki tarafı yani şakaklarda meydana gelir. Bu gibi açılmalar söz konusuysa sizin saç dökülme probleminiz var anlamına gelir.

saç dökülmesi nasıl anlaşılır

Diğer Belirtileri

– Saçımı uzama hızı giderek yavaşlamaya başlamaktadır. Bunun sebebi saç dökülmesine maruz kalan kişilerin saçlarında meydana gelen kalite kaybıdır. Bu kalite kaybı saçlarda kırılma ve dökülmelere sebebiyet vermektedir.
– Saçta cansızlaşma, matlaşma ve sönükleşme meydana gelir. Uzama da yavaşlık meydana geldiği gibi 2-3 cm’i geçmez.
– Çok aşırı derecede kepeklenme meydana gelir. Bunun yanı sıra ise saç diplerinde sızlama ve kaşıntıya yol açar. Kepeklenme problemi yanında seboreik dermatit sorununu da getirir.

Saç Dökülmesi İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Konumuzda özetle saçta meydana gelebilecek değişikliklerin fark edildiğinde ciddiye alınması gerektiğini anlattık. Eğer ben üstte ki sorunları yaşıyorum fakat dökülme yok diyorsanız şanslısınız demektir. Çünkü vakanın henüz başlangıç aşamasındasınız ve müdahale edebilirsiniz anlamına gelmektedir.

Saç dökülmesi sorunları için cildiye (dermatoloji) bölümünde görev yapan bir dermatoloğa başvurabilirsiniz.

2 Comments

Add a Comment
  1. akın

    Merhabalar Hocam Yaşım 18 Saçlarım Seyrelmiş Doktora Gittim Kansızsın dedi demir cinko badem yagı yazdı 3 ay sonra tekrar gel dedi Sonuc Ne olur Teşekkürler♥

    1. Uzman

      Biotin tablet 5 mg da başlamalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.