Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saçla ilgili yaşadığınız tüm problemler de olduğu gibi saç dökülmesi için de dermatoloji dalında görev yapan, konusunda uzman ve tecrübeli bir dermatologa başvurmanız gerekmektedir. Bu bölümün adı bir çok hastanede dermatoloji yerine cildiye olarak tabir edilmektedir.

Nasılsa hangi doktora gidileceğini öğrendim deyip yazıyı okumaktan vazgeçmemenizi tavsiye ederiz. Konumuzun devamında hangi saç dökülmesinin neden dolayı meydana geldiğini başlıklarla belirterek sıralayacağız.

Saç Analizi Yaptırabilirsiniz

Saç dökülmesi problemlerinin sebepleri cinsiyete göre farklılıklar göstermektedir. Saç dökülmesi aslında durdurulması mümkün bir problemdir. Fakat çoğu insan bu dökülmeleri kaderi sanır ve herhangi bir önlem almaz. Akışına bırakarak kel kalmayı bekler. Aslında durum böyle değildir. Erkek ve kadınlarda meydana gelen dökülmelerin sebebine göre de alınacak önlemler vardır. Saç dökülmesi problemleri için dermatoloji yani cildiye bölümüne başvurmanız gerektiğini belirttik.

Fakat doktora başvurmadan önce saç analizi yaptırarak, teknolojik cihazlar sayesinde saçınız hakkında detaylı bilgi ve fikir edinebilirsiniz. Mesela Hair Pharma firması tarafından Türkiye’nin neredeyse her ilinde her gün farklı eczanelerde ücretsiz saç analizi hizmeti verilmektedir. Analiz yapan eczaneleri takip ederek, gidebilir ve ücretsiz olarak saç analizinizi yaptırabilirsiniz.

sac-dokulmesi-icin-hangi-doktora

Sağlıklı Her İnsanın Saçında Günlük 50-100 Tel Kıl Dökülür

Her sağlıklı insanın başında 140.000-200.000 civarında saç teli bulunmaktadır. Saçların %90’lık bir bölümü uzama aşamasındayken, %10’luk bir bölümü ise dinlenme fazındadır. Dinlenme durumu 2-3 ay kadar bir zaman içerisinde gerçekleşmektedir ve bu saç dinlendikten sonra dökülür. Günlük 50-100 arası dökülme olması normal kabul edilir. Bu saçın dökülmesinin ardından yerine sağlıklı yeni bir saç üretimi başlar.

Yağlı Saçların Dengesini Şampuan İle Sağlayın

Bir çok insanın müzdarip olduğu konulardan biri de saçlarının yağlı olmasıdır. Bunun sebebi kıl köklerinde bulunan yağ bezleridir. Çünkü yağ bezleri normalden çok daha hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Yeterli miktarın üzerinde yağ salgılandığında saçlar da normalden daha fazla ıslanmaktadır. Bu sorunun önüne geçmek için şampuanlar üretilmiştir. Fakat burada bilinmesi gereken ayrıntı saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya olan kişilerin saçlarında yağlanmanın daha fazla olduğudur. Yani buna istinaden kıl kökleri döküldüğü için mevcut olan kıllar bu salgılanan yağdan çok daha fazla etkilenmektedir.

Saçkıran ve Sakalkıran

Toplumda saçkıran, tıpta alopecia areata olarak adlandırılan sorun çoğunlukla bölgesel ve çeşitli boyutlarda dökülmeye yol açar. Bu hastalığın oluşumuna dair herhangi bir net bilgi olmasa dahi, karşılaşan kişilere bakıldığında stres, üzüntü gibi psikolojik durumlar görülmektedir. En çok genç yaşta ki insanları etkileyen bu hastalık saç dışında sakal, bıyık ve kaş gibi diğer kıl bulunan bölgelerde de meydana gelmektedir. Hepsi saçkıran problemi olmasına rağmen toplumda sakalkıran, saçkıran, kaşkıran gibi adlandırılmaktadır.

Saçkıran Nasıl Geçer?

Saçkıran tedavisi için öncelikle bu problemin neden kaynaklandığını tespit ederek ortadan kaldırmak gerekmektedir. Eğer sebep olan faktör stres veya üzüntüyse ilk olarak sizi üzen veya strese sokan durumu sonlandırmalı ve hayata bakış açınızı değiştirmelisiniz. Eğer işinizden dolayı çok fazla stres altında kalıyorsanız ve bu durum sürekli aynı şekilde işliyorsa işinizi değiştirebilirsiniz. Bu hastalığı anlayabilmek için herhangi bir doktora gitmeye gerek yoktur. Vakanın saçkıran olduğu ilk bakışta anlaşılmaktadır. Tedavisi için ilk olarak sarımsak denenebilir. Bir çok saçkıranın düzelmesinde büyük rol oynamıştır.

Sarımsağın saçkıran tedavisinde ki gösterdiği başarı rolü %50 civarındadır. 3 ay boyunca kullanıldığında sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Eğer 3. ayın sonunda hiç bir değişme yoksa artık bu yöntem terkedilmelidir.

Saçkıran Sarımsak Tedavisi

Bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölün ve saçkıran oluşan bölgeye bu sarımsağın kesilmiş tarafını uygulayın. Böylece bu bölgenin tahriş olmasını sağlar ve kıl köklerine kan taşıyan damarların genişleyerek uyarılmasına olanak tanırsınız. Siz bu sarımsak ile damarı tetiklediğinizde çok daha fazla kan taşınmasına yardımcı olur ve saçların tekrar çıkmasına yardımcı olursunuz.

Kortizon Tedavisi

Kortizonun başarı olasılığı %70 civarındadır. Fakat maalesef bunu evde kendi kendinize uygulamanız mümkün değildir. Dermatologa başvurduğunuzda muhtemelen size uygulayacaktır.

SADBE İle Saçkıran Tedavisi

Dünya üzerinde saçkıranın iyileşmesi için kullanılmakta olan DPCP ve SADBE isminde iki ürün bulunmaktadır. SADBE, Squaric Acid Dibutylester maddesinin kısaltılmasıdır ve başarı oranı %95’tir. Tıpkı sarımsakta olduğu gibi evinizde kendi kendinize uygulama şansınız bulunur. Ayrıca hiç bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Geçmişte sadbe tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanabilen bir maddeyken, bugün ülkemizde Hair Pharma firması tarafından hazır bir şekilde sunulmaktadır. 1-6 ay arası kullanım gerektirmekte olup bu süre içinde meydana gelen değişiklikler ile sorununuza iyi gelip gelmediği anlaşılmaktadır.

Saç Ürünlerine Dikkat Edin

Saç dökülmesi probleminiz varsa kendi kendinize bir çok kimyasal içeren saç ürünleri kullanmayın. Örneğin şampuanların saç dökülmesini engelleyici hiç bir rolü bulunmadığından çareyi bu tip ürünlerde aramayın. Kullanmakta olduğunuz çok sayıda ki kimyasal içeren maddeler saçınız için daha fazla tehlike içermektedir. Doğru teşhis ve tedavi için mutlaka uzman bir dermatologa başvurun.

Saç Dökülmesi Tipi Önemlidir

Erkeklerde genellikle genetik dökülmeler meydana gelirken, kadınlarda kansızlık ve benzeri sorunlardan dolayı saç dökülmesi görülür. Dökülmeleri durdurabilmek için ise saçın neden döküldüğüne dair teşhisin kesin ve net olarak koyulması gerekmektedir..

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi problemi olan insanlar dermatologlara muayene olduklarında çoğunlukla iki sebep söz konusu olmaktadır. Bunlar AGA (androgenetik) ve DHT (dihidrotestosteron) kaynaklıdır. Anne veya babanızda mevcut olan saç dökülmesi belli bir süreden sonra sizi de aynı yönde etkileyecektir. İlk başlangıç aşamalarında kalite kaybı belirtileri ile kendini gösteren dökülme sorunu zaman içerisinde bölgesel olarak dökülmelere bırakmaktadır. Genellikle bu dökülmeler tepeden açılmaya yani kelliğe sebep olmaktadır.

Genetik saç dökülmesine sebebiyet veren DHT’nin durdurulması ve önlenmesi için dünyada üç adet madde bulunmaktadır. Bunlar procapil, finasterid ve dutasterid isminde ki maddelerdir. Tablet veya sprey şeklinde satışa sunulmuş olan ürünlerin içerisinde bu 3 maddeden biri bulunur. Finasterid bu maddelerin en etkilisidir ve prostat tedavisinde kullanılırken saç dökülmesine karşı gösterdiği performans ile karşılaşılmıştır. Fakat bu madde kişileri cinsel yönden olumsuz olarak etkileyebilecek yan etkilere sahiptir. Bunun yerine yine başarısı bilimsel olarak kanıtlanmış diğer bir madde procapil kullanılmış ürünler tercih edilebilir. Ülkemizde yine Hair Pharma tarafından üretilmiş olan Hair forte ve Xpecia tablet kullanılabilir. Hair forte sprey içerisinde procapil bulundururken, Xpecia tablet ise isoflavon ve saw palmetto içeren bir tablettir.

Kansızlık Sorunundan Dolayı Saç Dökülmesi

Erkeklerde meydana gelen saç dökülmelerinin oranı %95 iken, kadınlarda meydana gelen dökülmeler büyük oranda kansızlık sorunundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Buna istinaden kansızlığa karşı çözüm bulunması gerekir. B12, çinko ve magnezyum eksikliği de takibe alınmalıdır. Bu maddelerin eksikliğinin belirtileri saç dökülmesinin dışında çabuk yorulma, halsizlik, cilt kuruluğu, yenilmeyecek şeyleri yeme isteği (örneğin toprak) gibi sorunlardır.

18 Comments

Add a Comment
 1. Selçuk

  Saçı kazıtmak saç dökülmesine ve saç köklerine iyi gelir mi ?

  1. Uzman

   hayır saçı kazıtmanın saç dökülmesini önleyici bir etkisi yoktur

 2. Sefer

  Askerim saçlarımda bayagı bir dökülme var saçlarımı yıkayınca çok daha fazla belli oluyor benim teşhis koymam için yapabilevegim bir şey vat mı teşekkür ederim

  1. Uzman

   saç dökülmeniz tepe bölgesinden ise genetik dökülmedir,tüm saçlı deriden dökülme varsa sistemik hastalık nedeniyledir

 3. Erdal

  Sacin dökülmemesi için napmaliym doktora gitmelimiyin

  1. Uzman

   saç dökülmenizin nedenini bilmiyorsanız,sorunu tespit etmek için dermatologa gitmelisiniz

 4. Mert

  Merhabalar.benim saçımda sivilceler çıkmıştı bozuk para büyüklüğünde dökülmeler oldu cildiye doktoruna gittim saç kökleri skar,a bağlı ölmüş dedi saç ektirebilirmiyim bir çaresi varmıdır.teşekkür ederim.

  1. Uzman

   Bözür para şeklinde dökülme saçkıran bulgusudur, tedavi denemelisiniz. Sadbe kullanabilirsiniz

 5. Didem temirhan

  Oğlum 15 yaşında 2 yıldır saçları döküldü doktor kansızlık dedi ilaç kullandı kan değerleri iyi şuan yine dökülmeye başladı saç derisi meydanda belli bölgelerde değil her yeri aynı dökülüyor neyapa bilirim

  1. Uzman

   Kan değerlerine tekrar baktırın ayrıca biotin eksikliğine de bakılmalı

 6. Selma

  Merhaba uzman doktor saç köklerimde ağrı ve kaşıntı vede dökülme var bunun için ne önerirsiniz teşekür ederim. ?

  1. Uzman

   Yaşınız ve saçınızla ilgili normalde neler yaptığınız konusunda bilgi verirseniz daha rahat cevaplandırabilirim

 7. Ilknur

  Merhaba uzman dokdor benim saçlarım heryerden dökülüyo kafa derim gözüküyo nerdeyse doktorum b 12 eksik dedi haftada bir b12 iğne yaptırıyorum faydası yok ne yapabilirim teşekkürler

  1. Uzman

   Merhaba
   Kaç yaşındasınız, cinsiyetini nedir*

 8. Niyazi

  Merhabalar ellerimi saçlarıma attigimda bir dünya kıl geliyor bu dokulmeler sıklaştı ne yapmalıyım nolur yardım edin kanserden kanser olmaktan korkuyorum yaşım 30 erkek

  1. Uzman

   Saç dökülmenizin nedenini araştırmalısınız. Saç kanserden değil sıklıkla kanser tedavisinxen dökülür. Genetik tip dökülmesin olabilir.

 9. Ömer

  Saçlarım Çok Dökülüyor ne yapmam lazım yaşım 17

  1. Uzman

   17 yaşında saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir, dermatologa görünmelisin, neden tespit edilmeli, Ona göre tedavi almalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.