Saç Biti Neden Olur, Nasıl Temizlenir?

Saç biti, kanatsız olup zıplayamayan böceklerdir. Yumurtalarına sirke, yumurtasından yeni çıkmış yavrusuna ise yavşak ismi verilmektedir.

Toynaklı, kemirgen ve etçil memeli gibi hayvanlarında üzerinde de yaşamını sürdüren bit türleri bulunmaktadır. Bunun dışında kuşlarda barınan farklı tipleri de mevcuttur. Yeryüzünde bit istilasına maruz kalmayan hiç bir kuş türü yoktur dersek doğru bir tabir olacaktır. Kuşların üzerinde yaşamını devam ettiren bitler ısıran bit olarak adlandırılmaktadır.

İnsanları hedef alan 3 çeşit bit bulunur. Bunlar baş biti (saç biti), kıl biti ve elbise biti olarak adlandırılır.

Bit yumurtası yani sirkeler, ergen bitlerin tükürüğünden salgılanan yapışkan madde ile saça yapışırlar. Sirkelerin ve bitlerin tamamen temizlenmesi için bit spreyi, şampuanı ile ince ve sık dişli tarak kullanılması gerekir.

sac-biti-temizligi

Yazımızın başlarında insanların üzerinde üç tür bit bulunduğundan ve isimlerinden bahsetmiştik. Şimdi bu bit türlerini kısaca tanıyalım.

[adinserter block=”1″]

Saç Biti (Baş Biti de Denilir)
Halk arasında saç biti ya da baş biti olarak adlandırılan bit türüdür. Boyutları 2-3mm kadar olan bu asalaklar insanların başına yerleşerek kan emer ve hayatlarını böyle devam ettirirler. Özellikle okul çağında ki çocuklarda sıklıkça karşılaşılır. Saç biti kulak arkası ve ense bölgesinden oldukça fazla hoşlanmaktadır.

pedikap

Kıl Biti
İnsan vücudunda saç dışında kıl bulunan bölgelerde yaşamaya çalışır. Renkleri gri ve beyaz tonlarında olabilir. Kıl bitleri yumurtalarını kıl diplerine bırakır. Sirkeler iğne ucu büyüklüğünde olup, renkleri siyahtır. Ergen olanlar ise kıl diplerine gömülü olduklarından şiddetli kaşıntılara neden olurlar. Ergen kıl bitleri 1-1,5mm büyüklüğündedir.

Elbise Biti
Kıl ve saç bitinin tam aksine hiç kıl ve tüy olmayan alanlarda bulunmaktadır. Elbise bitlerine ayrıca vücut biti ismi de verilebilir. Boyutları 3-4mm kadardır. Elbise bitleri sirkelerini elbiselerin ve çamaşırların kıvrımlı bölgelerine yapıştırarak bırakır. Tifüs yaydıklarından dolayı oldukça risklidir.

İnsan vücudunda yaşayan bitlerin dışında doğada ağaç kabuğu, kitap, taş, mantar ve polen ile hayatını sürdüren bit türleri de mevcuttur. Ayrıca saç biti için kanatsız dedik fakat bitlerin kanatlı çeşitleri de tabiatta bulunmaktadır.

Kişinin Bitlendiği Nasıl Anlaşılır?
Kendisi veya yakınının bitlendiğinden şüphelenen insanlar belirtilerini internet üzerinde araştırmaktadır. Bit nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bu kısımda detaylı olarak açıklayalım.

Saç biti, insanların saç tellerinin dibinde saçlı derinin hemen üstünde bulunmaktadır. Çünkü burada kafalarını saçlı deriye gömmek suretiyle kan emmektedirler. Bitlerin gözle görülmeleri oldukça zordur. Saç tellerine tükürüklerinde bulunan yapıştırıcı madde ile sirkelerini yapıştırarak bırakırlar. Bir insanın saçında bit taraması yaptığınızda oldukça dikkatli olmalı ve gerekirse saç tellerini tek tek ayırarak incelemeniz gerekmektedir. İsterseniz tepeden vuran parlak bir lamba veya büyüteç kullanarak daha rahat görebilirsiniz.

Bitin tek ve en büyük belirtisi şiddetli kaşıntılardır. Kişi bitlendiği zaman dayanılmayacak şekilde kaşınacak ve ve sürekli başını kaşıyacaktır. Eğer dayanılmaz derecede saçınız kaşınıyor ve duş alsanız dahi geçmiyorsa muhtemelen bitlendiğiniz anlamına gelmektedir. Bu doğrultuda yakınınız saçınızı güzel ve ayrıntılı bir şekilde taramadan geçirmelidir. Ayrıca en kısa sürede bu işlemi yapmalı çünkü saçınızı kaşırken saçlı deri tahriş olabileceği gibi yaralanmalar da meydana gelebilir. Sirkeler kepeğe benzer bir görünüme sahip ve saç tellerinde bulunduklarından dolayı bitlere nazaran anlaşılmaları daha kolaydır.

Saç Biti Nasıl Ve Kimlere Bulaşır?
Baş bitleri dil, din, ırk ya da cinsiyet ayırt edebilecek lükse sahip olmadıklarından yakaladıkları her fırsatı değerlendirerek herkese bulaşma eğiliminde olan parazitlerdir. Özellikle okul, kreş ve benzeri kalabalık mekanlarda vakit geçiren çocuklarda oldukça sık görülmektedir. Bunun sebebi çocukların oyun esnasında çok yakın bulunmaları ve baş başa temas etmeleridir. Bitlerin uçma ve zıplama gibi yetenekleri olmadığı için sadece baş başa verildiğinde bulaşmaları mümkün olmaktadır.

Saç Biti Temiz İnsana Bulaşır mı?
Toplumda bitlerin yalnızca bakımsız ve pis insanlara bulaştığına yönelik bir inanış vardır. Bu tamamen doğruyu yansıtmayan bir düşüncedir. Halk arasında ki insanlar bitlenen birini gördüğünde hiç mi yıkamamışlar çocuğu, bakımsız kalmış demek ki bit gelmiş gibi düşünürler ve bitlenen kişinin psikolojisini bu doğrultuda bozmaktadırlar. Arkadaşlar bit temiz, pis, bakımlı, güzel veya çirkin ayırımı yapmadan yer yüzünde ki her insana bulaşabilecek bir parazittir. Sadece kıvırcık saçlı insanların saçında hareketleri kısıtlı ve zor olduğundan dolayı uzak dururlar. Ama asla ve asla temiz veya pis ayırımı yapmazlar. Bu düşünce yalnızca kişilerin psikolojisini bozmaya sebebiyet verecektir. Siz istediğiniz kadar temiz ve bakımlı olun bitlenen biriyle baş başa temas ettiğiniz anda ya da şapka, bandana, yastık veya koltuk gibi araçları ortak kullandığınızda size de bulaşacaktır.

[adinserter block=”1″]

Saç Biti Temizliği
Öncelikle sabır gerektirmektedir. Saç biti tedavisi ciddi anlamda güç olabilir. Kişinin kafasında bulunan bütün bitlerin öldüğünden emin olunmalıdır. Bunun iki sebebi vardır.

1- Canlı kalan tek bir bit tekrar üreyerek çoğalmalarına neden olacaktır.
2- Canlı bir bit kaldığı taktirde bir başkasına da bulaşacaktır

Bitler saçlı deri üzerinde karıncalanma ve kaşıntı sorununa neden olacaktır. Bundan dolayı anlaşılması çok zor değildir. Anlaşıldıktan sonra hızlı davranarak zaman geçirmeden temizlenmesi gerekir. Biz bu durumda PEDİKAP BİT TEMİZLİĞİ SETİ kullanılmasını önermekteyiz. Tüm eczanelerde bulunan PEDİKAP bit temizliğinde ve bite karşı korumada oldukça etkili bir üründür.

– %100 Etkilidir
– 1 Yıl boyunca koruma sağlar
– Göz yakmaz
– Zararlı madde içermez

PEDİKAP NASIL KULLANILIR?
Pedikap set sprey, şampuan, metal ve plastik tarak olmak üzere dört parçadan oluşmaktadır. İlk olarak sprey kuru saçı ıslatana kadar saça uygulanmalıdır. Saçın tamamen ıslandığından emin olunması gerekir. Ense ve kulak arkası bölgeleri de mutlaka sprey ile ıslatılmalıdır. Bu alanlar gözle bakıldığında temiz gibi görünebilir fakat bu sizi yanıltmasın çünkü bu bölgeler bitlerin en sevdiği alanlardır.

Bitlerin herhangi bir yabancı madde ya da ilaca karşı kendilerini savunma mekanizmaları vardır. Mekanizmalarını çalıştırıp yabancı maddelere karşı geliştirirlerse böcek ya da sinek ilacı gibi maddelere dirençli olmaktadır. Fakat PEDİKAP içerisinde bulunan dimetikon isminde ki maddeye karşı bu mekanizmalarını geliştiremediklerinden rahatlıkla yok edilebilirler. Dimetikon bitlerin solunum yollarını tıkayarak nefes almalarını imkansız hale getirmektedir.

Saça uyguladığınız sprey en az 15 dakika olmak suretiyle daha uzun da tutulabilir. Hatta uzun süre kalması daha fazla etkili olacaktır. Örneğin akşam yatmadan önce spreyi uygularsanız başınıza bir bone takarak sabaha kadar bekletebilirsiniz.

Yeteri kadar beklediğinizden emin olduktan sonra duşa girerek saçınızı durulamalısınız. Sonrasında set içinde bulunan şampuan saça uygulanmalı köpürtülerek 3-5 dakika kadar bekletilmelidir. Tekrar duruladıktan sonra bir havlu yardımı ile saçın sadece ıslaklığı alınmalı ve kurutulmamalıdır. Bu aşamada saçı sık ve ince dişli metal tarak ile tarayacağınız için saçın nemli olması gerekmektedir. Bu sayede saç hem kolay taranacak hem de kişinin canını acıtmayacaktır. Bitlenen kişinin önüne beyaz renkte bir havlu ya da bez serer onun üzerine doğru tarama yaparsanız hala bit dökülüp dökülmediğini anlamanız da kolaylaşacaktır. Saçı önden arkaya, sağdan sola, soldan sağa, arkadan öne gibi çeşitli periyotlarda bir çok kez yavaş yavaş ve dikkatlice tarayın bezi belli aralıklarla silkeleyin ve tekrar edin. Artık dökülen herhangi bir bit ya da sirke görmüyorsanız tekrar saçınızı durulayın ve çıktıktan sonra son bir kez göz ile kontrol edin. Geçmiş olsun.

[adinserter block=”1″]

Saçtan yapılan bit temizliğinin dışında, aynı evin paylaşıldığı kişilere bulaşmaması açısından ortak kullanılan eşyaların da temizliği gerekmektedir. Evin komple elektrik süpürgesiyle süpürülmesi gerekmekte ve şapka, tarak, yastık ve yorgan gibi eşyaların kaynak su içerisinde bekletilmesi gerekmektedir. Yıkanılmayacak tarzda büyük olan eşyalar poşetlerin içerisine koyularak hava almaması sağlanmalıdır.

http://www.sacbiti.net
http://www.sacbititedavisi.com

2 Comments

Add a Comment
  1. ALİ

    ÇOCUGUMA UYGULADIM YİNE OLUŞTU YALAN BUNLAR

    1. Uzman

      bulaşmayı önlemeseniz tabiiki yeniden ortaya çıkar.bit oluşmaz,birilerinden bulaşır.önlem almanız gerekir,sadece saçını değil yatağı,yastığı sıcak suyla yıkanmalı mümkünse kaynatılmalı,sıcak-buharlı ütü ile ütülenmeli.evde-okulda bulaşma ihtimali olan kişilerden uzak tutulmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.