Kaş Neden Küser?

Kadınların karşılaştıkları sıkıntılı durumlardan biride kaş küsmesidir. Toplumda az kişinin karşılaştığı bir durum olarak görülebilir veya hiç bilinmez. Hiç bilgisi olmayan insanlar “kaş küser mi canım?” diye düşünebilir. Fakat maalesef ki kaş küser ve bir daha asla barışmayabilir. Erkeklerde neredeyse görülmeyen bu sorun kadınlarda sıkça ortaya çıkmakta ve çok can sıkıcı olmaktadır. Kaş küstüğünde kaşın bir kısmı veya hepsi dökülebilir. Yazımıza kaş küsmesi hakkında merak edilenleri ve detayları açıklamaya çalışalım.

Kaş Küsmesi Neden Olur?
Kaş küsmesinde rol oynayan sebep ya da sebepler bilimsel olarak henüz bulunamamış olsa da uzmanların ortak düşüncesi yanlış ve bilinçsiz bir şekilde kaş alma işleminin sebep olduğuna yöneliktir. Aynı şekilde kaşları çekme tiki ya da kalıcı makyajda uygulanan boyanın kaş köklerine vereceği zarar da kaşların küsmesine neden olan etkenlerdir. Ve tabi ki bir çok sağlık sorununda rol oynayan stres’i de es geçmemek gerekir.

Sürekli olarak kaşların aldırılması bir süre sonra kaşların küsmesine ve dökülerek bir daha çıkmamasına neden olabilir.

Kaş Küsmesi Nasıl Geçer?
Saçkıran tedavisinde kullanılmakta olan yöntemler kaş küsmesi tedavisinde de etkili olabilir. Bunun için öncelikle psikolojik olarak iyi hissetmek ve olumsuz yönde etkilenmemek ilk kuraldır. Bir çok rahatsızlığın tedavisinde en önemli ilaç moraldir. Hipokratın bir sözünde dile getirdiği gibi “Ayağını sıcak tut başını serin; gönlünü ferah tut düşünme derin”. İçinizi ferah tutmak ve sorunun düzeleceğine karşı olumlu bakıp inançlı olmak ilk kullanacağınız ilaçtır. Diğer yöntemler ise sizin inancınızı tetikleyecek ve takviye olacak uygulamalardır.

[adinserter block=”1″]

Kaş Dökülmesine (Küsmeye) Sarımsak
Saç, sakal, bıyık veya kaş gibi dökülme olanlarda ilk akıllara gelen yöntem çoğunlukla sarımsak uygulamasıdır. Sarımsak çok şifalı olmasının yanı sıra en ucuz ve kolay temin edilebilen bir bitkidir. İnsan vücudunda ki faydaları saymakla bitmez. Tek kötü yönü kötü kokusu olsa da mutlaka tüketilmesi gereken bir gıdadır. Sarımsağın tahriş etme özelliği sayesinde dökülen alanlarda tekrar kıl çıkması sağlanabilir. Tahriş ettiği alanda kanlanma söz konusu olduğunda kıl köklerine giden kan oranı artış gösterir ve kıllar tekrar çıkmaya başlayabilir. Ve çıkan kılların kalitesinde de muazzam bir artış olabilir. Yalnız kesin çözüm olacak diye beklenmemeli ve herhangi bir başarılı sağlanamadığı zaman hayal kırıklığı yaşamamak gerekir. Tabi bu inancınızı yitirmenize de asla sebep olmamalıdır.

Sarımsak uygulaması oldukça basittir. ikiye böleceğiniz bir diş sarımsağın bıçak değen kısmını dökülme olan alana kızarıncaya kadar sürebilirsiniz. Tahriş olan alan kızarmaya başladığı an bırakmalısınız. Aksi taktirde çok fazla tahriş olup yara olması kaçınılmaz olabilir. Günde 1-2 sefer tekrarlayabilirsiniz. Sarımsak yöntemi de çok hızlı cevap vermeyecek olup 5-6 ay denenebilir.

Sadbe İle Kaş Küsmesi Tedavisi
Dökülen kaşların çıkarılmasına karşı diğer uygulayabileceğiniz yöntem ise sadbe olabilir. Aslında saçkıran rahatsızlığına karşı bulunmuş tek madde olan squarik asit di butil ester maddesinin Türkiye’de üretilmiş ve kısaca sadbe ismi verilmiş olan bir üründür. Roll-on formunda olan bu ilaç dökülme meydana gelen alana uygulanır. 1-2 hafta kadar kısa bir zamanda olumlu cevap beklenmemelidir. Çünkü kılların tekrar çıkması biraz vakit alabilir. 7-8 ay kadar denenip herhangi bir etki görülmediyse devam edilmeyebilir. Eğer denediğiniz hiç bir yöntem olumlu cevap vermiyorsa son çare kaş ekimi yaptırabilirsiniz. Kalıcı makyaj gibi uygulamalar hem doğal durmayıp hem de karşınızda sohbet ettiğiniz birinin aşırı dikkatini çekip rahatsız olmanıza neden olacaktır.

[adinserter block=”1″]

Kaş Ekimi Yaptırabilirsiniz
Eğer gereken herşeyi uyguladım ve maalesef çözüm bulamadım diyorsanız en doğal görünen tedavi yolu kaş ekimi yaptırmaktır. Kontör ve benzeri doğal olmayan çözümlerden çok daha avantajlı bir yöntemdir. Fakat dikkat edilmesi ve araştırılması gereken konular söz konusudur. Kaş ekimini yapan mutlaka ve mutlaka doktor olmalı yardımcı personeller olmamalıdır. Kökler tekli ekilmeli grup halinde ekilmemelidir. Ekim açısı mutlaka öğrenilmeli doğallıktan uzak olmamalıdır. Bu gibi araştırmaları mutlaka detaylı bir şekilde yapmalı ikinci kez üzüntü yaşamamalısınız.

Ayrıca ensenden alınan kökler kaş olarak ekileceği için herhangi bir söz konusu olmaz. Yani ensenizde ki saçlar dökülmediği sürece kaşlarınız kalıcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.