Kaş Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Engellenir?

Kaş dökülmesi, tahmin edileceği üzere bir çok kadının ortak sıkıntısıdır. Öyle ki bazı kişilerin psikolojilerini bile olumsuz yönde etkileyerek ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Sırf kaşlarının dökülmesinden dolayı bunalıma girip dışarı adım atmayan yüzlerce kadın vardır. Çoğunlukla kadınların müzdarip olduğu bir durum olsa da elbette erkeklerde de karşılaşılabilir. Kaş dökülmesi sebepleri nelerdir ve nasıl önlem alınır konularını bu yazımızın içeriğinde ayrıntılı bir şekilde ele alacağız. Sizden ricamız 10-15 dakika ayırarak bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumanız ve bilinçlenmenizdir. Çünkü kaşların dökülmesinde ki en büyük sebep sizin tedbirsiz ve bilinçsiz davranışlarınızdır.

Kaş Dökülmesi Neden Olur, Sebepleri Nelerdir?
Dökülen kaşların en yaygın karşılaşılan sebebi kadınların güzellik ve bakımlı olmaları için yaptırdıkları kaş alma işlemidir. Kaş aldırma işleminin dışında strese bağlı kaşkıran ve benzer psikolojik rahatsızlıklar, herhangi bir hastalıktan dolayı ilaç kullanılması ya da kaş çekme tiki gibi sorunlar dökülmeye etkendir. Dilerseniz şimdi tüm sebepleri sırasıyla başlıklar ve açıklama şeklinde sıralayalım. Yazımızın tamamını okuyarak sizin kaşlarınızın hangi sebepten dolayı döküldüğünü öğrenebilirsiniz. Böylece gereken önlemi de alabilirsiniz.

Kaş Alma veya Aldırma İşlemi
Yazımızın akışında da üstüne basarak söylediğimiz en önemli sebeptir. Bilinçsiz bir şekilde sık sık aldırılan ya da alınan kaşlar bir süre sonra kaş küsmesi problemine sebep olarak tamamen dökülebilir. Günümüzde bir çok insan bu sebepten dolayı kaşlarının tamamen dökülmesine neden olmuştur. Üzülerek belirtmek istiyoruz ki bu sebepten dolayı dökülen kaşlar bir daha kendi kendine ya da herhangi bir ilaç veya benzeri uygulama ile tekrar çıkmamaktadır. Bu problemle karşı karşıya kalmış olan bir çok kadın ise çözümü kontur yani kalıcı makyaj uygulamasında bulmaktadır. Fakat çoğu için bu durum kaşlarının dökülmesinden daha fazla hüsran yaşamalarına neden olmaktadır. Çünkü bu uygulama asla doğal durmamakta ve herhangi bir sohbet esnasında karşı kişinin sürekli dikkatinin kaş bölgesine kaçmasına neden olarak rahatsız edici bir hal almaktadır. Kaşların küsüp çıkmaması durumunda yapılacak en sağlıklı çözüm kaş ekimi uygulamasıdır. Fakat her kaş eken merkez ya da doktor maalesef doğru bir şekilde uygulamadığından sonuç yine hüsran olabilmektedir. Bu sebeple kaş ekimi merkezi ya da doktoru mutlaka çok doğru bir şekile araştırılmalı, doğru yere yaptırılmalıdır.

Kaşkıran (Saçkıran – Allopecia Areata)
Saçkıran, bağışıklık sisteminde yaşanan bir sorundan dolayı vücutta beklenmeyen sonuçların ortaya çıkması ile meydana gelen bir saç dökülmesi problemidir. Bu durum bazen saç dışında sakal, bıyık veya kaş gibi kıllı bölgelerde ortaya çıkmaktadır. Sorunun adı her ne kadar saçkıran olsa da, sakal kıran, kaş kıran gibi isimlerle tabir edilebilir. Yine stres, üzüntü, depresyon ve benzeri olumsuz davranışlardan dolayı kişilerin kaşlarında dökülmeler ortaya çıkabilir. Bu duruma kaş kıran ismi verilmektedir. Kaş kıran ile dökülen kaşlar doğru hamleler ile büyük olasılıkla tekrar çıkmaktadır. Tedavisi için öncelikle stresli ortamlardan uzaklaşarak üzülmemek ve rahatlamak gerekmektedir. Ondan sonra uygulanaca sarımsak tedavisi büyük olasılıkla kaşların tekrar çıkarak eski halini almasına yardımcı olmaktadır. Eğer sarımsak bir süre kullanılarak herhangi bir etki göstermezse SADBE ismi verilen ilaç kullanılarak çözüm aranabilir. SADBE %95 oranında dökülen kaş, saç veya sakalın tekrar çıkmasına olanak veren özel ürünleri içermektedir.

Kaç Çekme Tiki (Trikomania)
Stres hayatımızın belli dönemlerinde herkesin mutlaka başından geçen bir durumdur. Bazı insanlar ise günlük hayatı boyunca her dakika stres yaşamaktadır. Fakat yaşanan bu stres ne yazık ki sağlığımızı bir çok konuda tehdit altında bırakmaktadır. Örneğin az önce bahsettiğimiz saçkıran durumu strese dayalı olduğu gibi trikomania problemi de aynı durumla ilişkilidir. Bir çok stresli insan vücudunda çeşitli hareketlerde bulunur. Sıkıntılı zamanlarda parmaklarını çıtlatan, dudağını ısıran, saçıyla oynayan insanlar ile mutlaka karşılaşırsınız. Bu durumda ki bazı insanlar ise saçlarını ve kaşlarını farkında olmadan ya da olarak çekmektedir. Bu tamamen sıkıntı doğrultusunda yapılan ve ciddi sorunlara yol açacağı bilinmeyen davranışlardır. Oysa ki çekilen bu kaşlar bir süre sonra kaş küsmesi durumunu ortaya çıkararak kişinin tüm kaşlarının dökülmesine yol açabilmektedir. Kaş küsmesi doğrultusunda dökülen kaşların tekrar çıkmasının söz konusu olmadığından üst paragraflarda da bahsetmiştik.

Kalıcı Makyaj (Kontur / Dövme)
Bir çok güzellik ve cilt bakım merkezinin tabelalarında, internet sitelerinde, sosyal medya sayfalarında veya bir şekilde elinize geçen broşürlerinde kalıcı makyaj yapıldığına dair öven ve tavsiye edilen yazılar görebilirsiniz. Herhangi bir bilgisi olmayan hanımlar ise daha güzel ve bakımlı olmak adına kaşlarına bu uygulamayı şüphe duymadan yaptırmaktadır. Fakat sonucu yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi hüsran ile sonuçlanmaktadır. Çünkü cilt altına enjekte edilen boya yani dövme kaşların tamamının dökülmesine sebep olmaktadır. Bu kalıcı makyaj olarak isimlendirilen işlem aslında bildiğimiz dövmedir. Fakat insanlara daha cazip gelmesi ve tercih etmeleri için dövme ismi kullanılmamakta kontur ya da çoğunlukla kalıcı makyaj ismi ile tabir edilmektedir.

Guatr Hastalığı
Üstte ki bahsettiğimiz sebeplerin dışında yine çokça görülen diğer bir kaş dökülmesi sebebi ise guatr hastalığıdır. Tiroid bezlerinin eksik ya da fazla çalışması sebebiyle ortaya çıkan bu hastalık saç ve kaş dökülmelerine neden olabilir. Bu sebeple meydana gelen dökülmeler de yapılması gereken guatr tedavisi olmaktadır. Sonrasında dökülen saçlar yerini yenilerine bırakacaktır.

Kıl Kökü İltihabı (Mantar Hastalığı
Bu rahatsızlık çoğunlukla ayaklarda meydana gelen bunun dışında tüm vücutta görülebilen bi sorundur. Cilt dışında saçlı deride de meydana gelen mantar saç ve kaş köklerine zarar vererek dökülmelerine neden olabilir. Tedavisi için mantar karşıtı medikal şampuanlar kullanılmalıdır. Bu gibi durumlarda kullanılacak olan şampuanlar ketokonazol içerenler ve climbazol içerenler şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Ketokonazol içeren şampuan grubu günlük değil 10-15 günde bir kullanılacak tarzda ki ürünlerdir. Climbazol içerikli olanlar ise günlük olarak kullanılabilen ürünlerdir. Mantardan dolayı döküldüğü bilinen saç, kaş veya sakal bölgesine köpürtülerek uygulanmalı ve 3-4 dakika beklettikten sonra bol su ile durulanmalıdır. Climbazol içerikli şampuanlar içerisinde başarısı ve etkisi bilinen Seboderm şampuan kullanmanız önerilir.

Bu sebeplerin dışında ki meydana gelen kaş dökülmelerinin bir kısmı ilerleyen yaş ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan kemoterapiden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Kanser tedavisinden dolayı meydana gelen dökülmeler tedavi bittikten sonra tekrar eski halini aldığı için extra olarak bir müdahaleye gerek duyulmamaktadır.

Sonuç olarak insanlar bilinçli olup yanlış davranışlara karşı tedbirli olsalar, stresli ve üzüntülü ortamlardan ya da durumlardan uzak dursalar bir çok sağlık probleminin önüne otomatik olarak geçmiş olurlar. Yukarıda ki sebeplerden bir çoğu tamamen insanların yanlış ve olumsuz yönde yaptıkları hareketlerden kaynaklanmaktadır. Umarım bu yazımızı dikkate alarak fazla geç kalmaz ve dökülen kaşlarınızı tekrar kurtarma şansı bulursunuz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.