Kafada Yağ Bezesi (Şişlik) Neden Olur, Sebepleri ve Tedavisi

Kafada bazı sebeplerden dolayı çeşitli şişlik ya da şişlikler meydana gelebilir. Bu yazımızda sıklıkla karşılaşılan şişlik sebeplerini, neden olduğunu ve tedavi şekillerini detaylı bir şekilde siz değerli ziyaretçilerimiz için açıklamaya çalışacağız. Yazımızın tamamını sabırla okumanızı ve geniş bilgi edinmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sitemiz her ne kadar saçla ilgili olsa da kafada meydana gelen bu tarz problemlerde saç arasında olduğu için alakalıdır. Bu sebepten dolayı bu sayfamızda da kafada şişlik ile alakalı sizi bilgilendirmeyi uygun gördük.

Baş diğer bir tabiri ile kafa insan vücudunun en sert yapısına sahip bölgesidir. Burada saç problemleri dahil bir çok sorun meydana gelebilir. Saç dökülmesi, ağrı, şişlik, yanma ya da sarsıntı gibi bir çok sorunla karşılaşılabilir.

kafada şişlik ve yağ bezesi

Konumuz aslında her ne kadar kafada meydana gelen yağ bezesi olsa da çok kısa bir şekilde diğer şişlik nedenlerini de ele almaya çalışacağız.

Kafada Şişlik Nedenleri?
Kafada şişliğin ilk nedeni sizinde tahmin edebileceğiniz gibi herhangi bir nedenden dolayı kafaya gelen darbe ile ortaya çıkar. Herhangi bir yerden düşerek kafaya alınan darbe ya da bir maddenin atılması sureti ile kafaya isabet alması sonucunda kafada şişlikler meydana gelebilir. Bu örnekler bir çok çeşide ayrılabilir. Bu tarz şişlikler her ne kadar ciddi gibi görünmese de mutlaka bir doktora başvurarak kötü bir durumun söz konusu olup olmadığını öğrenmek gerekir.

Kafaya alınan darbenin dışında meydana gelen şişlikler herhangi bir hastalık, tümör ya da toplumda yaygın bir şekilde karşılaşılan yağ bezesi (yağ kisti) sorunundan kaynaklı olabilir. Dolayısıyla 7-10 gün kadardan uzun süren şişlikler de hafife alınmayarak mutlaka doktora başvurulmalıdır. Buradan anlaşılacağı üzere kafada meydana gelen hiç bir şişlik hafife alınmadan işin ehline başvurulmalı ve teşhis konulmalıdır.

Darbe ve Yaralanma Kaynaklı Şişlikler
Darbe, travma ve çarpmalardan dolayı meydana gelen şişlikler ve yaralanmalar büyük ölçüde geçicidir. Özellikle çocuklarımız parkta oynarken, futbol maçı yaparken veya hoplayıp zıplarken düşerek başlarına darbe almakta ve başlarında şişlikler meydana gelebilmektedir. Bu şişliklerin yanı sıra ağrılarda söz konusu olmaktadır. Fakat bu tarz şişlikler 3-6 gün kadar sonra küçülerek kendi kendilerine kaybolmaktadır. Eğer üst kısımda da belirttiğimiz gibi 7-10 gün kadar hiç bir değişiklik olmadıysa mutlaka hekime gidilmelidir.

Kafada Yağ Bezesi / Lipom
Özellikle erişkin insanlar kafalarına darbe almadılarsa oluşan şişlikler büyük oranda yağ bezesi kaynaklıdır. Toplumda bir çok kişide meydana gelen bu cilt sorunu tıbbi adıyla lipom olarak isimlendirilebilir. Yumuşak olan bu şişlikler el yordamıyla ileri geri hareket ettirilebilir.

Saç kıllarının kökleri dış etkenlerden gelecek herhangi bir soruna karşı korunması için her kılın etrafında bir adet yağ bezi bulunur. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı delikler tıkanırsa yağ dışarı çıkamayarak cilt altında birikmektedir. Böylece biriken yağlar bir süre sonra yağ bezesi oluşumuna yol açmaktadır.

Kafada Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır?
Anlık olarak meydana gelen bir durum değildir. Bu sorunun gelişmesi ve kendini belli etmesi uzun vade içinde gerçekleşebilir. Sabit bir boyu olmayıp çeşitli büyüklükte olabilir. Ayrıca birden fazla yerde ortaya çıkması da olasıdır.

Lipom Ağrır mı?
Aslında özünde ağrı yapmayan bir sorun olmasına rağmen bezenin etrafını saran kapsül darbe sonucunda zarar görürse ağrıya neden olabilir. Bunun dışında vak’anın boyutunun büyümesi de baskı uyguladığından ağrılara neden olabilmektedir.

Yağ Bezesi Kansere Dönüşür mü?
Bu tarzda ki bezelerin kansere dönüşme riski olmadıklarını söyleyerek sizi rahatlamak isteriz. Fakat vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan yağ bezeleri çok nadirende olsa kanser riski taşıyabilmektedir. Bu sebeple mutlaka bir doktora başvurarak muayene olmalı ve test yaptırmalısınız. Vücutta ortaya çıkan yağ bezesi kanserine ise liposarkom ismi verilmektedir. Fakat hemen endişe etmeyin çünkü çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Her ihtimale karşı siz yine de erken davranarak doktora başvurursanız faydasını görürsünüz.

Referans:
https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.