Kafa Neden Kaşınır ve Nasıl Geçer?

İnsanlar günlük hayatlarında çeşitli pek çok sıkıntı ya da sorunla karşılaşabilirler. Bunlarda biri de sıkça karşılaşılan kafa kaşıntısı problemidir. Saçlı derinin kaşınması çok basit ya da tedavi edilebilecek tarzda olurken bazılarında saç dökülmesi sorununu ortaya çıkaracak derecede olabilmektedir.

Kafa kaşıntısı meydana gelip gereğinden fazla uzun sürüyorsa bu sorunun altında yatan sebep mutlaka bulunmalı ve saç kökleri herhangi bir zarar görmeden tedbir alınmalıdır.

Kafa Kaşıntısı Neden Olur?
Yazımızın başında da bahsettiğimiz kafa kaşıntısı tek bir nedenden değil pek çok vak’ayla ilgili olabilir. Duşta kullanılan şampuan, saç kremi ya da saç için kullanılan herhangi bir saç ürünü neden olabilirken seboreik dermatit ve egzama gibi problemler de yol açabilmektedir. Kafa kaşıntısına sebep olan faktörleri aşağıda açıklamalı bir şekilde belirtelim.

– Kullanmakta olduğunuz şampuan, saç kremi veya benzer saç ürünlerine karşı ortaya çıkan reaksiyon.
– Saçınızı yıkarken sabun tercih ediyorsanız saçınızda kuruluk oluşabilir, bu da kaşıntıya neden olabilmektedir.
– Yağlı egzama yani seboreik dermatit saçlarda iltihap probleminin ortaya çıkmasında rol oynayabilir.
– Saçlı deride sivilceler meydana gelmiş olabilir.
– Çok sık şekilde saçlarını yıkayan, havuz ya da denize giren kişilerde görülebilir.
– Sedef hastalığı söz konusu olan kişilerde ortaya çıkabilir.
– Bitlenen kişilerin saçlarında dayanılmaz derecede kaşıntı oluşabilir.
– Saçlı deride meydana gelmiş olan mantar neden olabilir.

[adinserter block=”1″]

Kafa Kaşıntısı Nasıl Geçer?
Sıkça karşılaşılan kafa kaşıntılarını yukarıda maddeler halinde sıralamaya çalıştık. Kafanızda meydana gelen kaşıntı hangi sebep ile ilişkili ise tespit edilmeli ve o yönde bir tedavi uygulanmalıdır. Başınızda meydana gelen kaşıntının sebebine göre aşağıda ki çözüm yolları denenebilir.

Sabun İle Yıkanan Saçlardan Dolayı
Banyo esnasında saçınızın temizlenmesi için sabun tercih ediyorsanız kuruluk yaptığından dolayı kaşıntı sorununu ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla kaşınma şikayetiniz mevcut ise sabun kullanımı derhal kesilmelidir.

[adinserter block=”1″]

Şampuan, Saç Kremi ya da Benzer Saç Ürünlerinden Kaynaklı Kafa Kaşıntısı
Kullanmakta olduğunuz şampuan, saç kremi ya da benzeri ürünler bu problemi doğurabilir. Kullandığınız ürünlerin içinde SLS, parfüm ve boya içeriği söz konusu ise değiştirilerek bunların olmadığı ürünler kullanılmalıdır.

Saç Bitinden Kaynaklı Kaşıntı
Çocuğunuz ya da aile bireylerinden biri sık sık saçını kaşıyorsa saçları kontrol edilmeli ve bit araştırılmalıdır. Eğer bu sorun söz konusu ise saç biti ilacı kullanarak bitler öldürülmeli ve gereken önlem alınmalıdır.

Eğer kafa kaşıntınız bunlardan biriyle alakalı değil ise mantar, yağlı egzama ya da sedef kaynaklı ise TTO, meyan kökü özütü içermekte olan solüsyonlar kullanılmalıdır. Saçlarınızda belli bir süredir kaşıntı söz konusu ise ve çözüm bulamıyorsanız hafife almamalı ve bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.