Jöle Saç Döker mi?

Saç erkek ve kadınların estetik açıdan en fazla önem verdikleri ve en ufak bir sorunda stres yaptıkları yapıdır. Her insanın değişik özelliklere sahip saçları vardır. Kiminin kıvırcık, kiminin sık, kiminin seyrek, kiminin düz veya dalgalı gibi çeşitli saçlara sahip olan insanlar az önce de bahsettiğimiz gibi estetik açıdan güzel veya yakışıklı görünmelerini saçlarına bağlarlar. Bu yüzden bir çok insan günlük hayatında jöle, briyantin, wax, sprey gibi araçlarla şekil vermeden çıkmaz.

Toplum arasında bu saç şekillendirici ürünlerin saç döktüğüne dair bir inanış vardır, peki gerçekten de jöle veya diğer saç şekillendirici ürünler saç dökülmesine sebep olur mu?

Arkadaşlar siz periyodik olarak jöle ya da diğer saç şekillendirici ürünlerin kullanıcısı olarak sürekli kendinize bu soruyu yöneltiyor iseniz rahat olabilirsiniz. Çünkü jöle, wax, sprey gibi ürünler saç kıllarınıza nüfuz eden ürünlerdir. Saç dökülmesi kıl köklerinde meydana gelen sorunlardan kaynaklanan bir problemdir ve jöle gibi ürünlerin bu köklere nüfuz etmesi mümkün değildir.

Dolayısıyla bu ürünler saç dökülmesi problemine sebep olmamaktadır. Eğer saç dökülmeniz mevcutsa neden döküldüğüne dair araştırmalı ve bu konuda bir uzmana başvurmalısınız. Saç dökülmesi oluşumunda rol oynayan sebepler aşağıda ki gibidir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Sebepleri
Genetik (Erkek Tipi Saç Dökülmesi) : Genetik saç dökülmesinde sorun erkeklik hormonu olan testosteron ile alakalıdır. Testosteron erkeklerin testis, kadınların ise yumurtalıklarında üretilen bir hormondur erkeklerde kadınlara nazaran 55-60 kat daha fazla görüldüğünden erkeklik hormonu olarak adlandırılır. Alfa-5 redüktaz enziminin testosteronun DHT’ye dönüşmesi asıl problemdir. Meydana gelen DHT kıl köklerine zarar vererek saç kalitesinin düşmesine ve kılların dökülerek kellik probleminin oluşumuna yol açmaktadır.

[adinserter block=”1″]

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebepleri
Kansızlık (Anemi) : Kadınların yaşadığı saç dökülmesi probleminin en önemli sebebi kansızlıktır. Kansızlık sorununda insanlar kanlarının normalden daha az seviyede olduğunu sanır. Ancak kansızlık kanın az olması değil değerlerinin yeterli olmaması anlamına gelir. Kıl köklerinin gereği kadar kan alamaması ya da kanın içinde yeteri kadar demir, çinko, magnezyum ve biotin gibi enzimlerin bulunmaması saçın gereken vitamini alamaması durumudur. Böyle bir durumda saç dökülmesi meydana gelir. Böyle bir durumda kan sayımı yaptırmanız gerekir. Saç dökülmesi problemi için dermatoloji uzmanına başvurduğunuzda eğer kansızlık söz konusu ise sizi hematoloji bölümüne yönlendirecektir.

[adinserter block=”1″]

Erkek Tipi Saç Dökülmesi : Üst kısımda erkeklerde saç dökülmesi sebebi olarak belirttiğimiz genetik dökülmeler kadınlar içinde geçerlidir. Kadınlarda meydana gelen genetik problem erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır.

Hormonal : Kadınlarda meydana gelen saç dökülmelerinin diğer bir sebebi de hormonal değişikliklerdir. Genellikle hamilelik zamanında artan hormonal değişiklikler geçici dökülmelere sebep olur. Herhangi bir tedavi gerektirmez. Çoğu zaman doğum sonrası hormonlar normal seyrine dönerek dökülme problemi ortadan kalkar.

Menopoz :Menopoz dönemine giren kadınlarda kadınlık hormonu östrojen seviyesi ciddi bir şekilde düşer ve saçlarda dökülmeye neden olur. İsoflavon içeren tabletlerin kullanılması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.