Erkek Tipi Saç Dökülmesi Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Erkeklerde %95, kadınlarda ise %50 oranında bu tip saç dökülmesi ile karşılaşılmaktadır. Irsi sebeplerden dolayı meydana gelen bu sorun, önlem alınmadığı taktirde ne yazık ki bir kaç yıl kadar kısa bir sürede kelliğe yol açacaktır. Kellik sorunu olan erkekler gözlemlendiğinde kelliğin yalnızca tepe olarak isimlendirilen bölge de meydana geldiği görülmektedir. Bunun sebebi ense ve yanlarda bulunan saç köklerinin genetik dökülmelere karşı savunması olduğundan kaynaklanmaktadır.

Genetik Saç Dökülmesi Genç Yaşlarda Kalite Kaybı İle Başlar
Ailesel yatkınlıktan dolayı meydana gelen saç dökülmesi, birden bire gerçekleşen bir durum değildir. Saç dökülmesi sorunu çoğunlukla 15-20’li yaşlarda başlamaktadır. Dökülmelerden önce saçta matlaşma, parlaklığını kaybetme, incelme, şekil almama gibi sorunlar görülür.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Riski Kimlerde Görülür?
Bu tip saç dökülmesi konunun ilk başında da belirtildiği gibi erkeklerde %95, kadınlarda %50 oranında görülmektedir.

Anne Babasında Saç Dökülmesi ve Kellik Sorunu Olanlar Risk Altındadır
Erkek tipi saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya olan kişiler bunu dikkat ettikleri taktirder kolayca anlayabilirler. Özellikle saçlarıyla ilgili olan kişilerin dikkatini mutlaka çekecektir. Anne ve babasında kellik problemi olan kişilerin diğer insanlara göre daha temkinli ve dikkatli olması gerekmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Neden Olur?
Bu tip saç dökülmesinin nedeni DHT’den (Dihitro Testesteronu) kaynaklıdır. Alınacak önlemler ve yapılacak doğru tedaviler ile engellenebilir. DHT ismi verilen mikrop, kılları meydana getiren hücrelerin fonksiyonlarını engelleyerek, protein sentezini yavaşlatmaktadır. Dolayısıyla bu yavaşlama ile 2-10 yıl arasında kılların ömrü kısalmaktadır. Ömrü kısalan kıllar dökülerek yerine yenisi çıkmaz ve kellik sorununa maruz kalınır.

erkek-tipi-sac-dokulmesi-neden-olur

Şakaklarda Başlar, Tepeye Doğru Devam Eder
Saç kalitesi kaybı görülen kişiler gereken önlemleri aldığı taktirde önlem alabilmekte, önlem alınmadığı taktirde ise ilk olarak saçların seyrekleşmesiyle karşılaşır. Bu vaka çoğunlukla bireyin şakaklarında başlangıç göstererek, tepeye doğru devam eder. Bazen tam tersi olarak tepeden şakaklara doğru da geldiği görülür.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
Neredeyse her konuda belirttiğimiz ve üstünde durduğumuz gibi saç dökülmesi tedavisi mümkün olan bir sorundur. Sadece saç köklerinin ölmesine ve tamamen kel kalmaya kadar vakit kaybedilmemesi gerekir. Dökülmelerin önlenmesi için DHT ismi verilen hormonların etkisiz hale getirilmesi gerekir. Bunun için geliştirilmiş olan bilimsel ürünler kullanılabilir.

[adinserter block=”1″]

Saç dökülmesine sebebiyet veren DHT hormonunun engellenmesi adına procapil isminde bir madde mevcuttur. Ve bu madde Hair Pharma firması tarafından geliştirilmiş olan Hair Forte ürününün içinde bulunmaktadır. Erkekler için %3 procapil içeren “Hair Forte Erkek”, Kadınlar için ise %2 procapil içeren “Hair Forte Kadın” isminde ki ürün kullanılabilir. Bu ürün saç dökülmesini önleme konusunda %98 oranında başarı sağlamaktadır.

Bu ürünün yanı sıra aynı zaman da saç kalitesinin eskisi gibi olması için uzmanlar tarafından ilave olarak biotin alınması önerilmektedir. Daha detaylı bilgi için bu sayfamızı inceleyebilirsiniz https://www.sacproblemleri.com/sac-dokulmesi-onlenir-mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Problemleri ve Çözümleri © 2017
Sacproblemleri.com'da bulunan yazılı ve görsel içerik çeşitli kaynaklardan derlenerek ziyaretçileri için paylaşılmış olup herhangi bir tedavi ya da teşhis niteliği taşımamaktadır. Sitemiz üzerinde sadece bilgi edinebilirsiniz. Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.